Zapalenie dróg żółciowych — jak je rozpoznać?

Zapalenie dróg żółciowych — jak je rozpoznać?

Kiedy mamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego zazwyczaj dochodzimy do wniosku, że zjedliśmy coś nieświeżego. Może być to trafne stwierdzenie, jednak kiedy dolegliwości się utrzymują przez dłuższy czas lub ulegają zaostrzeniu, może to świadczyć o poważnych problemach z układem trawiennym.

Jednym z dość częstych schorzeń jest zapalenie dróg żółciowych. Objawia się bólem górnej, prawej części brzucha, powiększenie wątroby, świąd skóry, zmęczenie, zmniejszenie masy ciała, a nawet wodobrzusze i krwotok żylaków przełyku. Poza tym może pojawić się gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie. Nie wszystkie objawy muszą wystąpić razem, dlatego bardzo łatwo pomylić problemy z drogami żółciowymi, z niestrawnością, szczególnie na początku choroby. Istotnym sygnałem jest wcześniej wspomniana żółtaczka objawiająca się zażółceniem skóry, twardówki i błon śluzowych.

Diagnostyka zapalenia dróg żółciowych

Jeżeli podejrzewamy u siebie zapalenie dróg żółciowych, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania takie jak poziom bilirubiny i enzymów wątrobowych. Ostateczną diagnozę można postawić po rezonansie magnetycznym przewodów żółciowych. Zapalenie dróg żółciowych to nie tylko przykre dolegliwości, ale również późniejsze, groźne powikłania. Choroba ta może doprowadzić do marskości wątroby, nowotworu dróg żółciowych, a nawet do zgonu. Dlatego bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Leczenie zapalenia dróg żółciowych

Leczenie zapalenia dróg żółciowych polega na podawaniu leków, endoskopowym poszerzaniu dróg żółciowych, a także na leczeniu chirurgicznym. W ostateczności jedyną formą leczenia może być przeszczep wątroby. Nie wszystkie schorzenia dróg żółciowych są aż tak poważne. Istnieją chwilowe problemy wynikające z nieprawidłowej diety czy długotrwałego stresu. W takich przypadkach po konsultacji z lekarzem wystarczy zmienić swój styl życia na zdrowszy i wspomóc drogi żółciowe odpowiednimi suplementami na bazie ziół. Doskonale sprawdzają się takie preparaty jak Cholestil Max, Essetivum, Hepavitum, a także zioła np. ostropest plamisty.