Wszystko o oświetleniu w łazience

Wszystko o oświetleniu w łazience

Starając się stworzyć łazienkę naszych marzeń, ważne jest to, żeby poza wystrojem, zadbać także o jej dobre oświetlenie. Jeśli nie zadbamy o światła w pomieszczeniu, to całe nasze starania w jej panowaniu się zmarnują.

Jak zadbać o dobre oświetlenie w łazience?

Choć dla wielu osób może się wydawać, że wystarczy zainwestować w dobre lampy i wszystko będzie w porządku, to jednak nie jest prawda. Chcąc zadbać o dobre oświetlenie, musimy się upewnić, że okno łazienkowe jest dobrze ustawione. Niestety, w większości wypadków nie możemy ingerować w budowę mieszkania. Dlatego zamiast tego, zadbajmy o to, żeby lustro łazienkowe było ustawione w dobrym miejscu. Odpowiednie ustawienie lsu pomaga rozchodzić się dobrze światłu, dzięki czemu dobrze oświetlimy naszą łazienkę.

Jednak dobre lustro w łazience to nie wszystko, musimy też wtedy tak zaplanować światło, żeby nie tylko całość była dobrze oświetlona. Wiele osób zapomina, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie strefy przy lustrze. Dlatego, warto jest poza głównym oświetleniem łazienki, pomyśleć, czy lampa nad lustro nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Dzięki takiej lampie nawet jeśli będziemy mieli źle oświetlone lustro, to będziemy mogli zgasić wszystkie światła poza tym, jakie da nam lampa nad lustro.

Jakie korzyści przynosi nam lampa nad lustro?

Oświetlenie w łazience odgrywa bardzo ważną rolę z perspektywy praktycznej. Dla mężczyzn może to być bardzo przydatne, ze względu na golenie brody i wąsów. Jeśli światło źle pada nam na twarz, to bardzo ciężko jest czasem zauważyć nieogolone włoski. Dla kobiet może to być przydatne natomiast ze względu na robienie sobie makijażu. Odpowiednie oświetlenie twarzy pozwoli nam na o wiele dokładniejsze wykonanie makijażu. Poza tym, chcąc wyczyścić lustro, dużo łatwiej nam będzie zobaczyć wszelkie zabrudzenia. Dlatego lampa nad lustro jest przydatna dla każdego.

Poza tym, posiadając lampę nad lustrem, możemy skupić się na oświetleniu, nie musząc skupiać się na lustrze. Pozwala nam to skupić światło na bardziej interesujących przedmiotach, jak np. dodatki, które możemy umieścić w łazience. Trzeba jednak też pamiętać o tym, żeby nasze dodatki pasowały do naszej lampy nad lustrem. To samo tyczy się samego lustra. Istnieje wiele rodzajów luster. Dlatego postarajmy się dobrać takie, które po oświetleniu od góry, będzie się dobrze prezentować. Bardzo dobrze się w tym wypadku sprawdzają lustra, które posiadają ładne obramowania.

Jakie lampy do łazienki można zakupić?

Choć lampa nad lustro jest bardzo dobrym rozwiązaniem w większości sytuacji, to nie jest to jedyna opcja. Nowoczesne lustra posiadają często wbudowane systemy oświetlenia, dzięki czemu lampa staje się zbędna. Jednak w większości wypadków, mało kto chce wydawać tyle pieniędzy na lustro. Dlatego można także zamontować wokół lustra lampy led, które nadadzą naszej łazience trochę nowoczesności. Jeśli będziemy chcieli, lampy led mogą być wielokolorowe, dzięki czemu będziemy mogli nadać naszej łazience klimatu np. po całym dniu pracy, kiedy pójdziemy zrobić sobie długą kąpiel.

Ciekawym rozwiązaniem są klinkiery, które możemy zamontować na ścianach. Ich ogromną zaletą jest niewielki rozmiar w porównaniu do światła, które dzięki nim uzyskamy. Niestety, montując je, możemy spowodować, że nasza łazienka będzie wydawać się wizualnie mniejsza.

W jaki sposób zadbać o to, żeby jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne do oświetlenia łazienki?

Bardzo często zdarza się, że pomimo dnia, w łazience wydaje się ciemno. Wynika to z faktu, że lustro jest źle ułożone, albo jest za małe. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o to, jak rozkłada się światło w pomieszczeniu, czasem warto zainwestować w ruchome lustro. Pozwoli to ułożyć je w takim miejscu, które rozprowadza światło słoneczne do po całym pomieszczeniu. Poza tym gustowne lustro pozwoli nadać trochę więcej elegancji naszej łazience. Jeśli jest to możliwe, starajmy się także nasze lustro ułożyć tak, żeby rozprowadzała też światło z lamp w nocy. W innym wypadku możemy spotkać się z efektem, gdzie w jednym miejscu łazienki jest jaśniej niż w innym.