Przyczepa kempingowa czy kamper – co wynająć na wakacje 2021?

Przyczepa kempingowa czy kamper – co wynająć na wakacje 2021?

Nie ma jednoznacznej j odpowiedzi na pytanie co jest lepsze – kamper czy przyczepa. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników, którzy nie zamieniliby możliwości podróżowania swoim pojazdem na nic innego.

Kamper droższy niż przyczepa

Na pewno zakup kampera jest o wiele droższy nic przyczepy. Nie każdego stać na tak duży wydatek, dlatego zanim zadasz sobie pytanie o wybór pojazdu, przelicz oszczędności. Do tego dochodzi jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie OC auta. Koszty eksploatacji są znacznie wyższe niż w przypadku posiadania przyczepy.

To zależy od rodzaju podróżowania…

Tak, wybór kampera lub przyczepy jest uwarunkowany po części także sposobem przemieszczania się w trasie. Jeśli wybierasz się w podróż objazdową i często nocujesz w różnych przygodnych miejscach, kamper będzie dla Ciebie zdecydowanie lepszy. Przyczepa jest niezawodna na polach namiotowych i kempingach.

Kolejna kwestia wiąże się z umiejętnościami kierowcy. Manewrowanie samochodem z przyczepą wcale nie jest takie proste, szczególnie w terenie górzystym. Kamper ma mocny silnik dopasowany do wagi naczepy, a przyczepę trzeba ciągnąć. Jeśli jednak jesteś wprawionym kierowcą i nie ma dla Ciebie znaczenia, czy jedziesz z obciążeniem, czy bez, wybierz przyczepę. Wyjdzie taniej i w każdej chwili będzie można ją odczepić

Zbiornik na wodę do przyczepy kempingowej i do kampera

Niezależnie czym wybierasz się w drogę, dobrze zagospodaruj wnętrze pojazdu. Zbiornik na wodę do przyczepy kempingowej czy kampera to podstawa komfortowego wypoczynku. Dzięki nim masz zawsze stały dostęp do wody czystej i możesz korzystać z mobilnej toalety. Zanim jednak kupisz zbiornik na wodę do przyczepy kempingowej, zastanów się, jaką ma mieć pojemność. Jeśli jeździsz jedynie z bliską osobą, nie musisz mieć dużych zbiorników. Jeśli jednak podróżuje z Tobą rodzina, np. 4-osobowa, zaopatrz się w większy zbiornik na wodę do przyczepy kempingowej. Ciągłe uzupełnianie wody może być bardzo uciążliwe, tym bardziej że nie wszędzie są miejsca na opróżnianie nieczystości.

Inne rzeczy, o których trzeba pamiętać

Zadbaj o prawidłowe działanie instalacji elektrycznej i gazowej. Zabierz ze sobą najlepiej dwa akumulatory, które są niezbędne do działania sprzętów RTV.AGD. Oprócz akumulatora zabierz też przetwornice, która zasila urządzenia wymagające prądu przemiennego 230 V, np. klimatyzatory, lodówki czy oświetlenie LED. Oczywiście skompletuj zestaw kuchennych przyborów i zapas jedzenia. Przydadzą się też zestaw ciepłych ubrań, koc, latarka oraz kosmetyki przeciwsłoneczne. Nie zapomnij o apteczce z podstawowymi lekami, bandażami i środkami dezynfekującymi.

Dopasuj wyposażenie dodatkowe kampera czy przyczepy do rodzaju i długości drogi. Nie zawsze wszystko to, o czym pomyślisz, stanie się przydatne. Może być jednak dużym balastem.