Przewijak na łóżeczko – hit czy kit?

Przewijak na łóżeczko – hit czy kit?

Opieka nad dzieckiem wymaga wielu akcesoriów, takich jak przewijak na łóżeczko. Pozwalają one nie tylko zadbać o wygodę rodziców, ale także o komfort dziecka. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy kupuje się takie akcesoria, by były optymalne.

Co to jest przewijak dla dziecka?

Standardowy przewijak na łóżeczko to dość proste akcesorium, które jednak dla wielu rodziców okazuje się nieodzowne. Jest to po prostu niewielka nakładka na dziecko, która pozwala na wygodne położenie dziecka i zmianę pieluchy bez brudzenia wszystkiego dookoła. Sam przewijak jest tak zaprojektowany, by dziecko mogło wygodnie i stabilnie leżeć podczas całego procesu. Po to przewijaki mają niewielki ścianki, które uniemożliwiają przekręcenie się niemowlaka i zsunięcie z przewijaka. Są one też wykonane z takiego materiału, który jest łatwy w eksploatacji głównie pod kątem utrzymania w należytej czystości. Dodatkowo producenci dbają, by przewijaki były przyjemne w dotyku, by dziecko czuło się komfortowo i nie sprawiało problemów podczas przewijania.

Przewijak na łóżeczko – kiedy się przydaje?

Co prawda bez przewijaka da się obyć, jednak jest to bardzo praktyczny gadżet. Rodzice, którzy mają przewijak na łóżeczko zawsze regularnie z niego korzystają. Może on przydać się w wielu sytuacjach, takich jak:

  • w domu, gdy przewija się dziecko w różnych miejscach,
  • w podróży w improwizowanych warunkach,
  • w samochodzie,
  • w łazience, gdzie nie ma odpowiedniego miejsca na położenie dziecka,
  • i w wielu innych.

Sam przewijak jest bardzo uniwersalny, więc można go wykorzystać na wiele sposobów. Trzeba jednak pamiętać, by kupić wariant, który będzie optymalny w danej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę kupując przewijak?

Kupując przewijak na łóżeczko trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy rozmiar będzie odpowiedni. O ile w większości przypadków przewijaki są odpowiednie dla praktycznie każdego niemowlaka, to niekoniecznie będą pasować do każdego łóżeczka, więc warto to sprawdzić. Standardowy przewijak powinien mieć szerokość około 50 cm i nieco większą długość. Taki wymiar pozwoli na komfortowe przewijanie dziecka. Warto też zwrócić uwagę, czy producent uwzględnił, by przewijak był wykonany z materiału ułatwiającego zachowanie go w czystości. Większość renomowanych firm stosuje materiały, które łatwo przetrzeć szmatką i nie trzeba ich regularnie prać. Są to przeważnie specjalne folie, które okazują się przyjemne w dotyku i bezpieczne, a jednocześnie nie nasiąkają wodą, przez co ich umycie zajmuje jedynie chwilę. Opłaca się bazować tylko na produktach renomowanych producentów, którzy są w stanie zagwarantować, że przewijak się zbyt szybko nie przetrze od częstej eksploatacji.

Nabywając przewijak warto też sprawdzić, czy producent zastosował odpowiednio miękki materiał na korpus przewijaka. Powinien on być na tyle miękki, by dziecko mogło się na nim wygodnie położyć. Większość renomowanych firm stosuje po prostu sztywne, ale miękkie pianki, które zapewniają stabilność przewijaka przy jednoczesnym zachowaniu komfortu dziecka.

Jak czyścić przewijak dziecięcy?

Jeśli kupi się dobry przewijak dziecięcy pokryty folią, jego czyszczenie będzie łatwe. Można do tego użyć po prostu zmoczonej ścierki, jednak czasem warto mimo wszystko użyć jakiegoś detergentu. Wiąże się to z koniecznością pozbycia się zbierających się na przewijaku bakterii i drobnoustrojów, które mogą zagrażać dziecku. Trzeba jednak pamiętać, by po czyszczeniu detergentami bardzo dobrze opłukać powierzchnię przewijaka, by nie został na niej żaden środek chemiczny mogący podrażnić wrażliwą skórę dziecka. Zazwyczaj podczas czyszczenia wystarczy jednak zwykłe mydło i dobre płukanie pod bieżącą wodą.