Jak zwalczyć pluskwy w domu?

Jak zwalczyć pluskwy w domu?

Pluskwy, choć kojarzone z pomieszczeniami brudnymi i zaniedbanymi, mogą przytrafić się w domu każdego z nas. Niestety bytują w magazynach mebli i odzieży, hotelach, czy środkach transportu publicznego, skąd zwyczajnie możemy je przynieść do siebie. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Środki chemiczne na pluskwy – mgła i oprysk

Środki chemiczne na pluskwy są bardzo skuteczne w swoim działaniu, ale też mają pewne ograniczenia. Po pierwsze, część z nich zabija tylko larwy i dorosłe osobniki, a najbardziej odporne jaja przetrwają i koniec końców kiedyś wyklują się z nich nowe szkodniki. Wybierając preparat upewnij się, na które stadium rozwoju będzie działał i jeżeli nie będą to jaja, to od razu nastaw się na cyklicznie działanie. Chemia bywa też szkodliwa dla nas, dlatego po części zabiegów należy pomieszczenia porządnie wywietrzyć. Decydując się na takie działanie możemy wybrać foggery, czy urządzenia zamgławiające pomieszczenie podczas naszej nieobecności, a następnie miejsca trudniej dostępne, takie jak listwy, obrazy, czy ramy łóżek, możemy dokładnie opryskać. Obecnie najpopularniejsze są preparaty mikrokapsułkowane, które dużej pozostają na powierzchni i dzięki temu będą nas częściowo zabezpieczać przed kolejnym wylęgiem.

Para wodna i wysoka temperatura

Para wodna to jeden ze skuteczniejszych sposobów w walce z pluskwami, ponieważ niszczy nie tylko larwy i postać dorosłą, ale nie są jej się w stanie oprzeć również jaja. Można ją zastosować wszędzie tam, gdzie środki chemiczne nie są wskazane, czyli np. na wszelkich powierzchniach, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. By zabieg był skuteczny należy odnaleźć wszystkie miejsca, w których bytują te pasożyty i dokładnie je opryskać ze specjalnej parownicy, z której temperatura pary ma ponad 100 stopni i wydobywa się pod ciśnieniem ok. 3 bar. Takie działanie nie tylko zabije żywe organizmy i zniszczy jaja, ale też porządnie zdezynfekuje powierzchnię, na której przebywały pluskwy i pomoże usunąć ślady ich bytności, czyli odchody i plamy po zaschniętej krwi, którą przecież się żywią.

Profesjonalne odpluskwianie bywa konieczne

Choć na rynku powszechnie dostępne są preparaty na pluskwy i parownice, to problem bywa na tyle zaawansowany, że bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie damy rady. Warto wtedy zaprosić specjalistów. Wystarczy w google wyszukać odpowiednią firmę, wpisując np. odpluskwianie mieszkań Łódź. Profesjonaliści dokładnie zbadają całe mieszkanie, powiedzą z ilu etapów będzie składał się cały proces oraz jak się do niego przygotować.