Jak zapobiegać chorobom uszu?

Jak zapobiegać chorobom uszu?

Szum i pulsujący ból ucha to pierwsze objawy zapalenia tego organu. Po krótkim czasie dochodzi gorączka, dreszcze, czasem nawet nudności i wymioty. Częściej przytrafia się dzieciom, jednak dorośli też chorują. Zapalenie ucha zazwyczaj ma podłoże wirusowe, nieleczone może doprowadzić nawet do utraty słuchu.

Zapalenie ucha swój początek bierze w infekcji górnych dróg oddechowych, ale nie tylko. Również zapalenia przyzębia i próchnica, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także ciągły katar i zatkane zatoki mogą być przyczyną zapalenia ucha. Dzieje się tak, ponieważ ucho jest połączone z jamą ustną, dzięki czemu między innymi wyrównuje się ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej przy znacznych zmianach wysokości np. podczas lotu samolotem. U małych dzieci zapalenie ucha zdarza się częściej, ponieważ przy nieprawidłowej pozycji do jedzenia i nieefektywnym ssaniu pokarm zalewa ucho od środka. Ostatnią częstą przyczyną zapalenia ucha, jak i gorszego słuchu jest nieodpowiednia higiena uszu. Powoli to się już zmienia, jednak spora część z nas używa do oczyszczania ucha patyczków, a jest to bardzo niebezpieczne. Czyszczenie patyczkami może doprowadzić do przebicia błony bębenkowej ucha, ale również powoduje wpychanie woskowiny do wnętrza ucha i jej zaleganie. Jest to przyczyną gorszego słyszenia i namnażania się bakterii z nagromadzonej woskowiny.

Jak prawidłowo czyścić uszy – woda utleniona do ucha?

Do czyszczenia uszu najlepiej używać sprayu do czyszczenia ucha, który rozpuści woskowinę i pomoże jej wypłynąć na zewnątrz. Aby prawidłowo oczyścić ucho, należy przechylić głowę lekko w stronę przeciwną do ucha, które aktualnie myjemy, psiknięciu kilku razy dawki zaleconej w ulotce, odczekanie kilku sekund i przechylenie głowy w drugą stronę. Następnie należy wytrzeć chusteczką lub wacikiem z zewnątrz. Najlepsze preparaty do czyszczenia uszu to takie, w których występuje woda utleniona do ucha i olejki rozpuszczające woskowinę. Zaaplikowana woda utleniona do ucha odkazi, jednak jest przeznaczona do higieny, a nie do leczenia zapalenia. Jeżeli ból ucha nie ustaje i utrzymuje się kilka dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza.