Płukanie zatok to czynność, którą możemy wykonywać samodzielnie we własnym domu. Dzięki specjalnym zestawom do tego służącym jest to proces bardzo prosty, który może być również przeprowadzany u dzieci.
Kiedy wykonywać płukanie zatok?
Płukać zatoki zaleca się szczególnie osobom, którym dokucza nieżyt nosa różnego pochodzenia, ale także osobom po lub przed zabiegami chirurgicznymi nosa lub zatok. Płukanie zatok jednak może przeprowadzać w zasadzie każdy, kto chce zadbać o ich higienę. W szczególności czynność ta jest pomocna dla osób, które cierpią na zapalenie zatok przynosowych. Płukanie zatok pozwala zapobiegać infekcjom nosa i zatok. Usuwamy nadmiernie gromadzącą się wydzielinę oraz śluz, dzięki czemu zatoki i nos udrażniają się, co znacznie wpływa na komfort pacjenta, a przede wszystkim hamuje powstawanie kolejnych infekcji. Przeprowadzić płukanie zatok może każdy we własnym domu dzięki dostępnym w aptece specjalnym zestawom do tego służącym. Zawierają one chlorek sodu, stanowiący substancję, którą rozpuścić należy w wodzie. Powstały płyn pozwoli na przepłukanie nosa i zatok i udrożnienie ich. Jest to ułatwione dzięki specjalnej butelce, którą znaleźć można w zestawach podstawowych. W aptece nabyć można również zestawy uzupełniające.
Jak wykonywać płukanie zatok?
Płukać zatoki należy przy użyciu specjalnego roztworu, który wykonujemy samodzielnie, mieszając chlorek sodu z przegotowaną wodą. Należy pamiętać, aby woda miała temperaturę ciała. Płukanie zatok powinno się przeprowadzać 1-2 razy dziennie. Zawsze należy to robić nie później niż godzinę przed położeniem się spać. Musimy również pamiętać, aby przez co najmniej godzinę po płukaniu zatok nie wychodzić na zewnątrz. Zawsze przed rozpoczęciem procesu powinniśmy również sprawdzić temperaturę wody. Nie może to być ani wrzątek, ani woda gorąca. Po zakończonym płukaniu należy oczyścić nos, wydmuchując pozostałe tam resztki roztworu w chusteczkę.