Jak pracuje się Polakom we Francji?

Jak pracuje się Polakom we Francji?

Francja to jeden z mniej obleganych kierunków przez Polaków, jeśli chodzi o wyjazd za granicę. Mowa oczywiście o wyjeździe do pracy, bo wielu naszych rodaków często i chętnie wyjeżdża do Francji, ale raczej po to, by zobaczyć na własne oczy legendarne atrakcje takie jak chociażby wieża Eiffla czy zamki nad Loarą. Czy zatem praca we Francji jest dobrym pomysłem?

Praca we Francji? Szok kulturowy

W pierwszej chwili osoba, która wyjechała do Francji do pracy, może przeżyć pewien szok kulturowy. Wszystko dlatego, że Francja jest krajem, w którym żyje i pracuje wielu imigrantów, także tych czarnoskórych. Dla Polaka może być to zatem szok – mnogość języków, wyznań i kultur. Dodatkowo Francja jest krajem raczej laickim i świeckim, w przeciwieństwie do Polski. Pod tym względem Polak może przeżyć kolejny szok.

Praca we Francji na stałe?

Czy w takim razie możliwa jest praca we Francji na stałe? Oczywiście. Przekonuje się o tym co roku mnóstwo studentów, którzy po ukończeniu Erasmusa we Francji postanawia zostać tam na stałe, nierzadko obejmując stanowiska specjalistyczne czy po prostu zaczynając pracę w branży. Bez wcześniejszego pobytu we Francji czy polecenia ze strony osób, które już tam pracują, może być jednak na początku ciężko o lepiej płatną pracę. Można jednak stosunkowo bez problemu znaleźć zatrudnienie w gastronomii, na produkcji czy generalnie w pracach, które wymagają wysiłku fizycznego. Należy jednak pamiętać, że koszty życia we Francji są stosunkowo wysokie.

Praca sezonowa? Jak najbardziej

Z tego względu dużo lepszym pomysłem może być praca sezonowa, zwłaszcza, że we Francji znajduje się wiele pięknych regionów, w których w trakcie sezonu można bez problemu znaleźć pracę sezonową. Przy okazji warto wtedy nacieszyć się francuskim krajobrazem i klimatem, który jest bardzo charakterystyczny w skali Europy.