Jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka?

Prawidłowa pielęgnacja noworodka powinna zaczynać się od dobrania odpowiednich, wysokiej jakości kosmetyków. Co to jednak oznacza? W przypadku pielęgnacji noworodka nie powinniśmy się kierować ceną kosmetyków. Najważniejszy jest ich skład. Dobre to takie z jak najmniejszą ilością składników, im krótsza lista, tym lepiej dla skóry naszego dziecka. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że skóra noworodka jest dużo cieńsza od skóry dorosłego człowieka, przez to, jest bardziej narażona na podrażnienia. Najlepiej jest wybierać produkty bezzapachowe, pozbawione sztucznych dodatków. Hipoalergiczne preparaty są dużo delikatniejsze dla skóry, a równie dobre. Nieodpowiednie kosmetyki dla dzieci mogą wywołać reakcję alergiczne.

Części ciała, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę podczas kąpieli to:

  • pielęgnacja pupy noworodka
  • pielęgnacja główki
  • pielęgnacja kikuta pępowiny oraz pępka

Jakie błędy popełniamy podczas kąpieli pielęgnacji noworodka?

Półki sklepowe wręcz uginają się od ogromnej ilości produktów, które dedykowane są noworodkom i które mają pomóc w ich pielęgnacji. Okazuje się jednak, że nie każdy z nich rzeczywiście ma tak pozytywny wpływ, jak się nam obiecuje. Czasami zdarza się szczególnie młodym, rodzicom kupowanie zbyt dużej ilości produktów do pielęgnacji. 

Noworodek, tak naprawdę potrzebuje tylko kilku kosmetyków, pielęgnacja noworodka kosmetyki niezbędne to:

  • krem na odparzenia
  • balsam lub oliwka do ciała
  • szampon do włosów
  • spirytus do przemywania pępka

Czy pielęgnacja noworodka jest skomplikowana?

Najbardziej stresującym momentem przy pojawieniu się noworodka w domu jest pierwsza kąpiel. Po niej mogłoby się wydawać, że pielęgnacja noworodka nie powinna przysparzać większych kłopotów, jednak czasami mogą pojawić się pewne problemy ze skórą. Jednym z najczęściej spotykanych są odparzenia na pupie dziecka.

Główną przyczyną odparzeń są zaniedbania, nieodpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, czyli:

  • zbyt rzadka zmiana pieluszek
  • brak kosmetyków ochronnych
  • niedopuszczanie powietrza do skóry dziecka.

Kolejnym problemem spotykanym u noworodków są potówki, które u niemowlaków pojawiają się wtedy, kiedy dochodzi do ich przegrzania. Bardzo łatwo można je rozpoznać, ponieważ są to niewielkie, różowe krostki albo pęcherzyki. Najczęściej pojawiają się w tak zwanych newralgicznych miejscach, czyli na szyi, twarzy, karku czy w fałdkach skóry. Dlatego pielęgnacja skóry u małego dziecka jest bardzo ważna. Noworodek nie ma warstwy lipidowej naskórka, która chroniłaby go przed nadmiernym wnikaniem szkodliwych substancji z otoczenia. To, w jakim stanie skóra noworodka się znajduję, wpływa na jego samopoczucie.