Czy opłaca się stosować dzbanek filtrujący?

Czy opłaca się stosować dzbanek filtrujący?

Zarówno jak tlen, jak i woda to bardzo ważny element środowiska, konieczny do egzystowania każdego żywego organizmu. Stanowi ona około 70% masy człowieka,  więc należy zadbać by organizm, miał jej pod dostatkiem oraz by dostarczać mu jak najwięcej zawartych w wodzie wartości. Wiele osób stosuje ku temu dzbanek filtrujący, lecz pytanie brzmi, czy to się opłaca?

Dzbanek filtrujący – jak to działa?

W skład każdego dzbanka filtrującego wchodzą dwa pojemniki. Pierwszy – do którego należy wlać wodę, filtr i który zatrzymuje negatywnie wpływające na smak wody substancje oraz te, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Drugi – na wodę przefiltrowaną, który gromadzi wodę gotową już do spożycia.

Dzbanek filtrujący – zalety

  • Odpowiednia filtracja wody i usuwanie zanieczyszczeń takich jak wszelkie metale ciężkie, rdza, piasek, szlam, chlor, produkty ropopochodne, pestycydy, herbicydy i fenole.
  • Oszczędność – woda jest nam potrzebna nie tylko do picia w czystej postaci, ale możemy użyć jej także do zaparzenia herbaty, kawy czy do ugotowania zupy. Biorąc pod uwagę ile wody dziennie, powinien dostarczać człowiek do swojego organizmu, wydatek na dzbanek filtrujący wydaje się zdecydowanie korzystniejszy niż kupowanie wody butelkowanej.
  • Ekologia – plastikowe butelki potrafią rozkładać się nawet 200 lat, zatem korzystając dzbanka filtrującego, dbamy o losy naszej planety.

Dzbanek filtrujący – czym kierować się przy wyborze?

  • Pojemność – jeżeli z dzbanka będzie korzystać powyżej 3 osób, zaleca się wybór dzbanka mieszczący od 2 do 4 litrów wody. Dla singla czy pary zaleca się jednak wybrać dzbanek o mniejszej pojemności.
  • Wskaźnik zużycia – biorąc pod uwagę czy jest czytelny oraz, czy dzbanek filtrujący jest wyposażony w lampkę LED.
  • Dostępność filtrów – im łatwiej dostępne, tym lepiej, choć większość filtrów można bez problemu zamówić przez internet.
  • Cena – podstawowe modele o małej pojemności można kupić już za około 30zł, aczkolwiek dzbanki znanych firm o większej pojemności mogą kosztować ponad 100zł.
  • Kolor – może być dodatkowym kryterium wyboru, lecz nie ma on żadnego wpływu na jakość dzbanka filtrującego, jest to tylko kwestia indywidualna.

Jak często należy wymieniać wkład w dzbanku filtrującym?

Na pokrywie zazwyczaj znajduje się wskaźnik, na którym należy zaznaczyć datę pierwszego użycia dzbanka. Po 4 do 12 tygodni w zależności od rodzaju filtra, wskaźnik będzie ukazywał, że należy wymienić wkład filtracyjny na nowy. Można kupić także dzbanek filtrujący, który będzie wyposażony w lampkę LED. Gdy kolor lampki zmieni się – zazwyczaj na czerwony, będzie to znak, że zbliża się termin wymiany wkładu. Jest to przydatna funkcja, lecz niestety nie będzie działać wiecznie, ponieważ bateria odpowiedzialna za działanie żarówki jest montowana w sposób uniemożliwiający jej wymianę. Zatem po kilku latach użytkowania dzbanek filtrujący zostanie mimo woli użytkownika pozbawiony funkcji informowania o tym, kiedy należy wymienić wkład.