Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

Zadaszenie tarasu – jakie wybrać?

Zadaszenie na taras jest koniecznością szczególnie w okresie upałów. Latem można zastosować je jako dodatkowe miejsce spotkań z przyjaciółmi czy pracy. Ostatnimi laty pogoda zaskakuje rekordowymi temperaturami oraz prażącym słońcem na zmianę z ulewnymi deszczami rodem z tropików, dlatego warto rozważyć skuteczną osłonę balkonu czy tarasu. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku> Jakie zadaszenie tarasu warto wybrać?

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Jest to bardzo popularne zadaszenie na taras ze względu na swoją uniwersalność – pasuje do domów, ogrodów, mieszkań i wielu typów, zarówno w mieście, jak i na jego obrzeżach. Elastyczne i lekkie płyty łatwo dopasowują się do budynku i rodzaju wybranej konstrukcji podtrzymującej zadaszenie. Cechują się one dużą wytrzymałością na opady i zmiany temperatury, a w zależności od wybranej grubości w innym stopniu przepuszczają promienie słoneczne. Można wybrać również spośród płyt bezbarwnych, przydymionych czy białych. Niestety nie wszystkie płyty poliwęglanowe wykazują właściwości ochronne przed szkodliwym dla skóry promieniowaniem UV, dlatego w celu lepszego zabezpieczenia, warto pokryć płyty farbą akrylową.

Zadaszenie na taras – pergola ogrodowa z drewna

Tego typu zadaszenie na taras wykonane z drewna stanowi idealne rozwiązanie dla wielbicieli naturalnych materiałów, mimo iż nie będzie pasowało do każdego domu. Do zalet takiego zadaszenia można zaliczyć łatwą renowację, zmiany kolorystyki przez prostą wymianę pojedynczych elementów w razie zniszczenia czy pomalowanie już istniejących. Jednak zadaszenie na taras z drewna w odróżnieniu od poliwęglanowego ogranicza dostęp światła na taras, co warto wziąć pod uwagę, w przypadku planowania na nim jakiś nasadzeń. Źle zabezpieczone, może ulegać próchnieniu i nasiąkać wilgocią.

Gont bitumiczny, dachówka, blachodachówka

Zadaszenie na taras w tej klasycznej wersji można bez problemu ujednolicić z pokryciem dachu całego budynku. Montaż dachówki czy gontu jest łatwy i sprawnie przebiega, a naprawa uszkodzonych fragmentów opiera się jedynie na ich wymianie. Przeważnie gont bitumiczny pokryty jest specjalną chropowatą posypką, której głównym zadaniem jest ochrona w letnie dni zadaszenia tarasu przed promieniowaniem słonecznym, a zimą przed zsuwaniem się śniegu. Niestety spory ciężar całej konstrukcji, szczególnie w przypadku wykorzystania dachówek cementowych i ceramicznych, sprawia, iż niezbędne jest wykonanie dość solidnej konstrukcji nośnej. Wadą dla niektórych może być również ograniczenie dostępu światła słonecznego na taras. Co więcej, gont bitumiczny ma tendencję do porastanie mchem.

Żagiel ogrodowy

Zadaszenie tarasu w postaci rozpostartej jak żagiel tkaniny jest modnym i eleganckim współczesnym rozwiązaniem. Żagiel ogrodowy może być stosowany zarówno jako przykrycie spokojnego kącika w ogrodzie, jak i zadaszenie dużego balkonu czy tarasu. To wygodne i tanie rozwiązanie pod warunkiem, iż żagiel będzie prawidłowo zamontowany i naciągnięty, a tkanina odporna na działanie warunków atmosferycznych i wytrzymała. Żagiel chroni bezpośrednio przed promieniami słońca, jednocześnie dając przyjemny półcień i przepuszczając powietrze. Dzieci mogą się pod nim bawić w bardzo upalne dni. Niestety jest to sezonowe rozwiązanie, które ze względów bezpieczeństwa powinno się zdemontować na okres jesienno-zimowy. Napięta tkanina nie uniesie zalegającej wody czy śniegu, może ulec zniszczeniu w czasie silnego wiatru. Tkaninę żagla ogrodowego warto również regularnie czyścić w celu zachowania schludnego i estetycznego wyglądu.

Zielony dach na kratownicy

Zielony, pokryty roślinnością dach jest niezwykle efektywny, a ładnie wybarwione pnącza mogą pełnić funkcję ozdobną przez cały rok. Jest to ekologiczne zadaszenie na taras, które pozwala na bezpośredni kontakt z naturą. Niestety to dość pracochłonne rozwiązanie, o którym należy myśleć już w czasie projektowania domu. Warto zapewnić stały dostęp umożliwiający właściwą pielęgnację roślin.