Uciążliwe zmiany skórne

Uciążliwe zmiany skórne

Nikt nie ma skóry idealnej, jednak są pewne zmiany skórne, które mogą się charakteryzować wyjątkowo uciążliwymi właściwościami i wcale nie mamy tutaj na myśli sporadycznych wyprysków, ale wrzody czy kurzajki. Jeśli zastanawiasz się co na kurzajki bądź inne zmiany skórne – czytaj dalej.

Co na kurzajki?

Kurzajki, czasem znane pod nazwą brodawki są na ogół nieszkodliwe i często z czasem same znikają, ale nie ma co ukrywać: są nieestetyczne, a niektóre, jak te występujące na podeszwach stóp, mogą powodować bolesność chodzenia i ćwiczeń. Usuwanie kurzajek może być wyzwaniem, ale na szczęście najskuteczniejsze zabiegi są najmniej inwazyjne.

Badania wskazują, że około połowa kurzajek ustępuje sama w ciągu roku, a dwie trzecie w ciągu dwóch lat, ale jeśli nie chcesz czekać- czytaj dalej, aby dowiedzieć się co na kurzajki może być faktycznie skuteczne:

  • Kwas salicylowy – główny składnik aspiryny. Kosztuje niewiele, ma minimalne skutki uboczne i jest dostępny w różnych preparatach dostępnych bez recepty (płyny, żele i plastry.).
  • Krioterapia – klinicysta rozpyla ciekły azot na brodawkę i niewielki obszar wokół, a obecne w tej procedurze ekstremalne zimno pozwala na pozbycie się brodawki. Zwykle trwa to trzy lub cztery zabiegi.

Owszem, jeśli zastanawiasz się, co na kurzajki będzie najlepsze, są i inne rozwiązania, szczególnie zalecane dla osób, które nie reagują na standardowe terapie. Wtedy kurzajki można leczyć lekami na receptę.

Co na wrzody?

Teraz, gdy już wiesz co na kurzajki, czas zwrócić uwagę na inne, jeszcze bardziej uciążliwe zmiany skórne. Chodzi o wrzody. Wrzód skóry to kraterowa, otwarta rana na skórze. Rana jest z grubsza okrągła, a jej środek jest otwarty i bolesny.

Wrzody skóry pojawiają się, gdy dochodzi do rozpadu tkanek i są spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak:

  • uraz,
  • brak krążenia,
  • długotrwały nacisk.

Na szczęście jest kilka opcji leczenia, które mogą pomóc je wyleczyć i zapobiec dalszym powikłaniom. Leczenie owrzodzeń skóry musi być dostosowane do konkretnej sytuacji i zależy w dużej mierze od rodzaju owrzodzenia i jego nasilenia.

Małe powierzchowne wrzody i rany podobne do wrzodów można zasadniczo leczyć samemu w domu, szczególnie jeśli są one płytkie i nie występują u nich podstawowe problemy, które utrudniają gojenie. Przykryj wrzód bandażem, aby był czysty i właściwie chroniony przed pogorszeniem stanu. Jednak z wrzodami w gorszej formie należy udać się do lekarza specjalisty, który na bazie wiedzy dobierze najbardziej właściwą formę leczenia.