Team building w sporcie — jak to działa?

Team building w sporcie — jak to działa?

Team building staje się coraz bardziej popularny. Jest obecny w nie tylko w biznesie, ale i w sporcie. Na celu ma wzmacniane zespołu oraz zadbanie o jego poprawne funkcjonowanie w sensie społecznym. Co powinniśmy o nim wiedzieć? Jaka role odgrywa tu psychologia sportu?

Na czym polega Team Building w sporcie?

Zakłada on, że aby drużyna osiągnęła sukces niezbędne jest przywiązanie członków zespołu, spójność danej grupy praz poczucie zespołowej skuteczności. Co wpływa na zgrany zespół? Liczą się tu nawet takie drobne elementy jak identyczne ubrania podczas treningów. Podkreślają one odrębność drużyny, dzięki czemu jej członkowie czuja się bliżsi. Aby zawodnicy czuli satysfakcję przynależąc do danego zespołu muszą jasno znać swoje obowiązki i je akceptować. Czuja wtedy na sobie odpowiedzialność a ich rola wzrasta i staje się coraz ważniejsza. Czym by był zespół bez lidera? Odgrywa on bardzo ważną rolę. Gdy grupa traktuje trenera jako przywódcę a ponadto żywi do niego sympatie to prosta droga do sukcesu. Ważne jest wspieranie lidera, aby rozwijał kompetencje przywódcze, co pomoże mu jeszcze lepiej zarządzać zespołem.

Psychologia sportu — jak zintegrować zespół ?

Psychologia sportu pozwala opracować wiele strategii dzięki, którym zespół czuje się zgrany i efektywny. Są to metody wykorzystywane w sporcie od dawna. Co może się do tego zaliczać? Na przykład wspólne wyjścia oraz podróże. Podczas swobodnej atmosfery wakacji czy nawet wypadu do restauracji zwiększa się fizyczna bliskość pomiędzy zawodnikami. Powoduje to zawiązanie się przyjacielskich relacji, czemu sprzyja przyjemna atmosfera. Niezbędne są również wspólne cele grupowe, które stanowią motywacje do ciężkiej pracy. Wspólne cele jednoczą grupę i zbliżają jej członków. Jednak niezbędnym warunkiem, aby to działało jest akceptacja celów przez wszystkich zawodników. Psychologia sportu ma za zadanie wszczepić przekonanie, że pojedynczy zawodnicy jako zespół mogą osiągnąć więcej. Warsztaty i konsultacje dla zawodników z zakresu psychologi sportu poprawiają koncentracje, redukują stres oraz wzmacniają odporność psychiczną.