Szara kuchnia – jak wybrać detale

Szara kuchnia – jak wybrać detale

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że szarości są obecnie w modzie. Wprawdzie do tej pory królowały raczej w sypialniach czy salonach, jednak coraz więcej osób decyduje się również na wprowadzenie ich do kuchni. Przy takiej kolorystyce warto postawić na detale.

Kluczem oświetlenie, czyli żyrandole do kuchni

Oczywiście wszystkie sprzęty AGD są w kuchni niesamowicie ważne, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że jeśli chodzi o wystrój, to zdecydowanie ważniejszą rolę odgrywa… oświetlenie. Jakie żyrandole do kuchni będą w takim razie najodpowiedniejsze? Po pierwsze – na pewno nie żyrandole do kuchni w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Znacznie lepszym rozwiązaniem może być np. lampa na środku sufitu; wtedy będzie głównym źródłem światła. Warto też pomyśleć o kinkietach zamontowanych nad blatami kuchennymi – zdecydowanie ułatwią pracę. Jeśli kuchnia jest większa i połączona z jadalnią, to dobrym pomysłem może być też ustawienie lampy stojącej w rogu, w którym nie znajdują się żadne blaty ani inne sprzęty kuchenne. Zatem jeśli chodzi o oświetlenie kuchenne, najlepiej postawić na różnorodność, a nie żyrandole do kuchni w tradycyjnym znaczeniu.

Meble i dodatki

Kuchnia to oczywiście także meble kuchenne. Warto jednak w tym wypadku skoncentrować się na detalach. Dobrym przykładem mogą być blaty kuchenne; to, z jakiego materiału zostaną wykonane, może w dużym stopniu przesądzić o wystroju, a przede wszystkim – charakterze całego wnętrza. Np. blaty z ciemnego kamienia mogą sprawić wrażenie luksusu, z kolei zwykłe, białe, bardziej pasują do minimalistycznego wnętrza. Detalem, na który warto zwrócić uwagę, są także uchwyty. Sklepy oferują coraz więcej modeli (nierzadko bogato zdobionych lub pasujących do ultra nowoczesnych wnętrz), dlatego nie powinno być żadnego problemu, by znaleźć coś, co będzie odpowiadało charakterowi wnętrza. Nieoczywistym dodatkiem w kuchni mogą okazać się również firany i zasłony; wbrew pozorom mają duże znaczenie także i w tym pomieszczeniu, chociaż tradycyjnie kojarzą się raczej z wystrojem sypialni czy salonu.