Pracuj nad umysłem jak Adam Małysz

Pracuj nad umysłem jak Adam Małysz

Jak osiągać dobre rezultaty w sporcie? Ci, którzy odnoszą sukcesy wiedzą, że trening fizyczny nie wystarczy, aby stanąć na podium.

Co stoi za sukcesem sportowca?

W dzisiejszym sporcie osobną dziedziną treningu jest odpowiednie przygotowanie psychologiczne zawodnika. Jest to niezbędny element przygotowań, gdyż okazuje się że sukces osiągają Ci sportowcy, którzy są na niego nastawieni.

Trening mentalny – o co tutaj chodzi?

Odkrycie potencjału jaki siedzi w umyśle sportowca może być osiągnięte poprzez odpowiednie ćwiczenia, wpływające bezpośrednio na emocje i myśli. Trener personalny ma za zadanie uświadomić zawodnikowi, że może osiągnąć dużo więcej niż mu się wydaje. Zdobycie motywacji i zorientowanie na sukces przekłada się niemal natychmiastowo na osiąganie lepszych rezultatów. W treningu fizycznym pracuje się nad ciałem, tutaj trenuje się umysł. Sportowiec po takich ćwiczeniach lepiej panuje nad emocjami i zwiększa swoją skuteczność w działaniu.

Ludzie sukcesu

Wśród znanych sportowców, którzy zdobyli wiele pucharów można wyróżnić Adama Małysza. Gdy zaczynał skakać psychologia sportu była w powijakach, mało kto o niej słyszał. Trening mentalny tego sportowca wywiódł go na szczyt kariery w skokach narciarskich. Jest to idealny przykład wpływu psychologów sportowych na zawodników.

Korzystniej wykonywać ćwiczenia pod okiem fachowca

Można samemu trenować swój umysł, znacznie lepiej jest jednak przeprowadzać trening mentalny pod okiem specjalisty – psychologa sportowego. Taka osoba patrzy z boku, jest obiektywna i łatwiej jej zmotywować sportowca do działania, gdyż ma na to sposoby. Posługuje się również różnymi elementami treningu: techniką wyobrażeniową, wyznaczaniem celów, dialogiem wewnętrznym czy tez relaksacją.

Wybór odpowiednich metod treningu mentalnego powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb sportowca. Wszystko zależy od obecnej sytuacji, charakteru, lecz dobrze doświadczony psycholog już po pierwszej rozmowie ze sportowcem dobierze właściwą ścieżkę treningową.