Praca za granicą

Praca za granicą

Polacy wyjeżdżali za pracą i chlebem poza granice naszego kraju od dziesięcioleci. Nie można porównać jednak żadnego z poprzednich trendów, do tego, czym była niemal masowa emigracja po wejściu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu rynków pracy na naszych rodaków przez kraje zachodnie. Chociaż rynki pracy nasyciły się siłą roboczą (ponieważ nie tylko pracownicy z Polski korzystali z nowych możliwości), w dalszym ciągu jest zapotrzebowanie.

W jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę?

Polacy na zachodzie robią kariery, ale nie ma się również co oszukiwać. Jeśli nie wyjeżdżamy z Polski ze znajomością języka kraju, do którego się udajemy, nie mamy eksperckiego wręcz doświadczenia w swojej specjalizacji, to będziemy musieli zadowolić się pracą, którą w ojczyźnie zapewne byśmy pogardzili, czyli poniżej naszych możliwości. Zazwyczaj rekompensujemy sobie brak spełnienia zawodowego warunkami finansowymi. Prace, jakie są nam oferowane za granicą, nalezą do kategorii tych, jakich nie chce się lub nie opłaca wykonywać obywatelom danego kraju. Zresztą sytuacja analogiczna występuje obecnie i w naszym kraju. Pracownicy z Ukrainy zazwyczaj wykonują najprostsze, najgorzej opłacane i najbardziej uciążliwe prace. Wystarczy wpisać sobie w wyszukiwarce np. praca belgia…, aby zobaczyć jakich ofert jest najwięcej. Oczywiście są branże lepsze i gorsze jak i te, w których zatrudnimy się bez posiadania kwalifikacji oraz te gdzie wymagania są wyższe.

W jakich branżach za granicą są najlepsze warunki?

Podobnie jak w Polsce, tak w krajach zachodnich pomiędzy poszczególnymi branżami są różnice. Dotyczą one zarówno zapotrzebowania na pracowników, jak i tego, jak wyceniana jest praca Belgia dla przykładu jest krajem, gdzie najlepiej jest szukać pracy w branży budowlanej lub w transporcie miejskim. Te dwa działy zresztą są chyba wyjątkowe w skali niemal całej Unii Europejskiej, ale wynika to również z wymagań, jakie są stawiane kandydatom. Oprócz umiejętności i uprawnień, których nie posiada każdy, wymagana jest znajomość języka angielskiego, a bardzo często choćby podstaw języka rodzimego.