Ogrzewanie ogrodu zimowego – jakie masz możliwości?

Ogrzewanie ogrodu zimowego – jakie masz możliwości?

Można zaobserwować, że ogród zimowy staje się elementem zabudowy, który szybko zyskuje na popularności. Stoi za tym przede wszystkim perspektywa cieszenia się kontaktem z naturą, niezależnie od warunków pogodowych. Jak osiągnąć ten efekt we własnej zabudowie?

Jak stworzyć ogród zimowy?

Aby lepiej zrozumieć to, czym tak właściwie jest ogród zimowy, najlepiej rozpocząć od przytoczenia jego formy oraz zastosowania. Jak sama nazwa wskazuje, są to ogrody, które można użytkować w dowolną porę roku i przy dowolnych warunkach atmosferycznych. Wypoczynek wśród zieleni jest bardzo efektywny, gdyż rośliny poprawiają samopoczucie i pomagają się odprężyć – problem jednak polega na ich dostępności, ponieważ nie każdemu uśmiecha się relaks podczas gradu czy ulewy.

Jak można się domyślić, prawidłowo wykonany ogród zimowy rozwiązuje ten problem. Jest to nic innego, jak dodatkowe, bogato oszklone pomieszczenie, które zapewnia dobre warunki dla rozwoju roślin, a człowiekowi zapewnia łatwy kontakt z naturą, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Od typowej szklarni odróżnia się przede wszystkim zastosowanie – nie są to typowe hodowle roślin, rzadko są też wyposażone w ogrodniczą aparaturę na taką skalę, jak ma to miejsce w przypadku szklarni. Są to pomieszczenia tworzone głównie z myślą o relaksie i rekreacji, tak też należy je traktować.

Kontrola temperatury w ogrodzie zimowym – o czym należy pamiętać?

Ogród zimowy nie mógłby spełniać swojej funkcji, gdyby nie zapewniał rosnącym w nim roślinom odpowiednich warunków. Chodzi tu przede wszystkim o uniezależnienie od pogody panującej na zewnątrz, co przekłada się głównie na temperaturę – ta musi być komfortowa dla domowników, a jednocześnie sprzyjać wzrastającym roślinom. Efekt ten można osiągnąć na różne sposoby, dlatego warto wgłębić się w związane z nim aspekty techniczne.

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl, jest oczywiście ogrzewanie. Z uwagi na to, że w ogrodach zimowych dość popularnie hoduje się nielokalne, egzotyczne gatunki roślin, utrzymanie optymalnej temperatury jest niezwykle istotne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiały, z którego ogród zimowy został wykonany. Są to z reguły pomieszczenia silnie oszklone, gdyż jest to najlepszy sposób, aby dostarczyć zieleni odpowiedniej dawki światła, a domownikom pozwolić na oglądanie otoczenia zza szyb. Szkło to dobry izolator, lecz często okazuje się niewystarczające, aby w pełni pokryć potrzeby ogrzewania.

Ogród zimowy z pewnością skorzysta z wyspecjalizowanego systemu kontroli temperatury, natomiast zlecając zadanie budowy takiego pomieszczenia profesjonalistom, można uniezależnić się od tego typu instalacji. Sekretem jest tu wykonanie takiego ogrodu wyłącznie z materiałów o niskiej przepuszczalności ciepła, co uwzględnia nie tylko ściany, ale i sufit oraz podłogę pomieszczenia.

Czasem ogród zimowy budowany jest w oparciu o system bezramowy, gdzie każdy element wykonany jest z wysokiej jakości szkła. Rozwiązanie to jest dość atrakcyjne, gdyż praktycznie gwarantuje odpowiednią szczelność instalacji, ograniczając punkty potencjalnego wycieku ciepła.

Dlaczego ogród zimowy wymaga regulacji temperatury?

Głównym atutem ogrodu zimowego jest możliwość uniezależnienia się od warunków atmosferycznych na zewnątrz – stwierdzenie to naturalnie sugeruje, że oczekuje się w nim wzrostu roślin przez cały rok. Aby się rozwijać, kwiaty oraz innego rodzaju zieleń potrzebuje właściwego klimatu, a gdy na zewnątrz panuje mróz, większość gatunków obumiera.

Zależność ta powinna dostatecznie dobrze obrazować to, dlaczego ogród zimowy musi być wykonany w sposób szczelny lub dysponować przemyślanym systemem ogrzewania. Obiekt o tak wyspecjalizowanej funkcji musi korzystać z równie wyspecjalizowanych rozwiązań, aby móc funkcjonować bez zarzutów. Połączenie atrakcyjnego wyglądu pomieszczenia oraz jego praktycznych aspektów może być wymagające, lecz warto dopilnować, aby wszystko działało bez zarzutów.