Budowa domu jest nierozerwalnie związana z wymogiem właściwego ogrodzenia działki. Na rynku można znaleźć wiele zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych rozwiązań. Warto wybrać zwłaszcza taką konstrukcję, która z jednej strony charakteryzuje się dużą trwałością i estetycznym wyglądem, z drugiej zaś idealnie współgra z otoczeniem i nie musi być poddawana żadnym skomplikowanym zabiegom konserwacyjnym.
Domek drewniany lub murowany – co jest istotne przy wyborze ogrodzenia?
Ogrodzenie, poza oczywistą funkcją polegającą na wyznaczeniu granic działki i jej ochrony przed nieproszonymi gośćmi, spełnia również rolę dekoracyjną i estetyczną – od jego koloru czy trwałości zależy bowiem to, w jaki sposób właściciel posesji będzie widziany w oczach sąsiadów. Powinno ono pasować nie tylko do bryły konkretnego budynku, takiego jak domek drewniany, dom murowany czy nawet altana, ale również do typu elewacji, całego otoczenia, a także stylu, w jakim został zaaranżowany ogród. Wybór ogrodzenia zależy również od tego, czy mieszkamy na wsi czy w mieście – w tym pierwszym przypadku warto postawić na konstrukcję niską i jak najmniej widoczną (np. drewniany albo betonowy płot), tak aby nie przesłaniała pięknego widoku na las lub pola, w drugim zaś lepiej jest się zdecydować na ogrodzenie wyższe i szczelne, skutecznie chroniące posesję przez hałasem i kurzem z ulicy.
Przegląd najpopularniejszych rodzajów ogrodzeń
Istnieje wiele typów ogrodzeń wykonanych z różnych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem jest często wybudowanie konstrukcji będącej połączeniem dwóch materiałów, ponieważ takie projekty wyglądają nowocześniej. Oto powszechnie stawiane w naszym kraju rodzaje ogrodzeń:
Płot drewniany – budowany z gotowych przęseł (sztachet prostych lub profilowanych z dębu, sosny, jesionu czy świerku), ewentualnie paneli. Nie stanowi solidnej zapory, ale można nim z powodzeniem ogrodzić np. niewielki domek drewniany na wsi czy altankę na działce, zachowując w ten sposób sielski charakter otoczenia.
Ogrodzenie metalowe – ze stalowych prętów, rur lub specjalnych kształtowników. Występuje najczęściej w postaci siatki rozpinanej na słupach, paneli z cienkich, ocynkowanych prętów albo konstrukcji ręcznie wykuwanych ze stali. Te ostatnie są oczywiście najbardziej wytrzymałe i eleganckie, ale jednocześnie najdroższe. Można nimi ogrodzić zarówno domek drewniany na wsi, jak i dom murowany w mieście.
Ogrodzenie murowane – może być wykonane z cegły, bloczków betonowych lub silikatowych, a także kamienia (granitu, piaskowca, wapnia, bazaltu, sjenitu, kwarcytu itp.). Zwłaszcza ten ostatni materiał jest chętnie wybierany przez klientów indywidualnych czy inwestorów, ponieważ charakteryzuje się tradycyjnym wyglądem i dużą solidnością.