Pyłek pszczeli zawiera w sobie bardzo wiele cennych składników odżywczych. Mowa między innymi o witaminie E, witaminach z grupy B, fosforze oraz innych związkach. Używa się go do leczenia oraz zapobiegania rożnym chorobom i dolegliwościom. Przekonaj się w jaki sposób stosować pyłek i cieszyć się z jego cennych właściwości.
Dlaczego pyłek pszczeli jest tak cenny?
Pyłek pszczeli to pyłek, który zbierają pszczoły, stąd właśnie wywodzi się jego nazwa. Jego podstawowe zadanie polega na wykarmianiu młodych owadów, dlatego do ula dostarczany jest w formie niewielkich kuleczek. W jednak z nich znajduje się przeszło 100 tysięcy mikroziaren pyłków wielu kwiatów. Każda kulka jest inna, gdyż pszczoły latają w różne miejsca oraz zbierają pyłki z innych kwiatów. Ludzie odbierają pszczołom pyłek, który w dalszej kolejności jest suszony i następnie trafia do sprzedaży. Już na wstępie warto dodać, że podbierane są tylko niewielkie ilości, które nie wpłyną negatywnie na wykarmienie młodych pszczół. Jednakże wiąże się to z nieco wyższą ceną, gdyż nabywa się go nie bez pewnego trudu.
Pyłek pszczeli zawiera białko, fitohormony oraz enzymy, dzięki któremu metabolizm człowieka przebiega na właściwym poziomie. W pyłku kwiatowym można znaleźć spore ilości witaminy E, witamin z grupy B, witaminy C oraz beta-karotenu. Oprócz tego warto wspomnieć o minerałach, gdzie na czele znajduje się fosfor, potas, wapno i magnez. Pyłek ma również całkiem spore ilości sodu, żelaza, manganu, miedzi i cynku.
Jakie właściwości posiada pyłek pszczeli?
Pyłek pszczeli doskonale wpływa na ludzki organizm. Jest to związane przede wszystkim z występowaniem w nim sporych ilości białka. Oprócz tego sprawia on, że człowiek nie ma większych problemów z łaknieniem. Niewątpliwa zaleta to podnoszenie odporności organizmu, dzięki czemu może stosować go każdy. Jednakże pyłek polecany jest przede wszystkim anemikom oraz osobom, których kondycja organizmu pozostawia wiele do życzenia. W ich przypadku organizm został z reguły wyniszczony jako skutek chorób bądź przyjmowanych leków. Oprócz tego warto sięgnąć po niego w trakcie zmagania się z przewlekłymi i ciężkimi chorobami. Daje on możliwość zyskania większej dawki energii, poprawia koncentrację oraz ułatwia wykonywanie pracy umysłowej. Osoby, które rzuciły palenie również znajdą wsparcie w pyłku.
Pyłek pszczeli mimo iż tak cenny posiada pewne ograniczenia. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że dozwolona dzienna ilość waha się od 4 do maksymalnie 8 łyżek. Najlepiej, kiedy przyjmuje się go pół godziny przed posiłkiem. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać go do napoju bądź posypać nim pożywienie. Nie należy wzbogacać nim gorących potraw oraz ciepłych napojów, gdyż traci on wtedy cenne właściwości.