Medyczne zastosowanie widłaka goździstego

Medyczne zastosowanie widłaka goździstego

Widłak goździsty jest rośliną, którą możemy spotkać w lasach lub na torfowiskach. Ten niezwykły okaz natury może być zarówno rośliną leczniczą, jak i trująca. Przyjrzyjmy się bliżej jej właściwościom oraz zastosowaniu w medycynie.

Jakie są właściwości widłaka goździstego?

Przyglądając się właściwościom tej rośliny, warto mieć na uwadze, iż w celach zielarskich wykorzystuje się jedynie jej zarodniki, gdyż jest rośliną trującą. Surowcem zielarskim w przypadku widłaka jest wysuszony pyłek zarodnikowy. Ma on postać proszku o jasnożółtym kolorze, bez zapachu i smaku. Pyłki te mają w swoim składzie kwas widłakowy, kwas jabłkowy, związki lipidowe,celulozę, sole mineralne, substancje terpenowo-woskowe, a także kwas cytrynowy i sterole. W medycynie ludowej widłak stosowany był przy leczeniu artretyzmu, a także przy schorzeniach takich jak zaparcia i hemoroidy. Jego działanie moczopędne sprawia, że jest polecany przy chorobach układu moczowego. Stosowany zewnętrznie może okazać się pomocny przy leczeniu trudno gojących się ran, a nawet przy objawach łuszczycy. Wystarczy posypanie jego pyłkiem miejsc zmienionych chorobowo. W takiej postaci może z powodzeniem zastąpić zasypkę dla dzieci, zapobiegając odparzeniom oraz problemom skórnym. Widłak spożywany jako herbatka, może z kolei pomóc przy chorobach wątroby, takich jak zapalenie wątroby oraz marskość.

Widłak goździsty i jego zastosowanie

Dzięki swoim niezwykłym właściwościom roślina ta może być pomocna przy wspieraniu procesu leczenia podczas występowania takich chorób jak: reumatyzm, artretyzm, przewlekłe zaparcia, a także hemoroidy. Bywa dobrym środkiem wspomagającym leczenie chorób wątroby, czyli zapalenia wątroby oraz marskości, a także schorzeń układu moczowego i płciowego: piasek w nerkach, kolka nerkowa, schorzenia jąder, ból i choroby narządów płciowych. Ponadto stosowana jest na duszności, odleżyny oraz skurcze mięśni.

W jaki sposób stosować ziele widłaka goździstego?

Poza zastosowaniem tej rośliny w postaci pyłku, równie dobrze sprawdza się jako napar. Aby go przygotować, należy 1 łyżeczkę widłaka zalać 1 szklanką przegotowanej wody o temperaturze 96 st. C. Tak zalane ziele zostawiamy pod przykryciem na około 10-15 minut, aby się zaparzyło. W takie postaci widłak może okazać się pomocny przy chorobach dróg moczowych, artretyzmie oraz reumatyzmie, a także w trakcie leczenia chorób wątroby. Regularne spożywanie naparów może pomóc na zaparcia i wspomóc leczenie hemoroidów. Warto pamiętać, że stosowanie widłaka przy przewlekłych biegunkach nie jest wskazane. Skutkować to może skurczem jelit. Zakazane jest również jego spożywanie przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osobom z chorobami układu krążenia, padaczką oraz przy różnego rodzaju schorzeniach jelit. Widłak goździsty możemy również umieścić w specjalnych poduszeczkach lub lnianych woreczkach na zioła. W ten sposób można je wykorzystać do łagodzenia dolegliwości związanych ze skręceniem kończyn, czy też skurczów łydek lub stóp. Przykładanie go w nocy na miejsca objęte bólem, może okazać się bardzo skuteczne. 2. korzeń mniszka