Kaszel bywa naprawdę uciążliwą dolegliwością. Zanim jednak wybierzemy się do apteki po odpowiedni syrop przeciwkaszlowy, warto jest wypróbować domowe sposoby. Jednym z nich są zioła, które mogą przynieść ulgę i znacząco poprawić nasze samopoczucie.
W jakich przypadkach stosować zioła na kaszel?
Zioła są doskonałą alternatywą dla leków na kaszel. Najlepsze efekty mogą przynieść podczas zmagania się z suchym kaszlem, który bywa nazywany nieproduktywnym. Już sama nzawa mówi, że nie towarzyszy mu odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. To z kolei przyczynia się do namnożenia drobnoustrojów, wywołujących choroby. Aby pobudzić i usprawnić ten proces dobrze jest skorzystać z ziół, takie jak podbiał i tymianek, które mają za zadanie nawilżyć błony śluzowe, zwiększenie wydzieliny oraz ułatwić jej odkrztuszenie.
Podbiał pospolity skuteczny na kaszel
Zarówno kwiaty jak i liście tej rośliny charakteryzują się działaniem wykrztuśnym, a to dzięki związkom śluzowym. Mają one działanie osłaniające drogi oddechowe – zmniejszają ich podrażnienie, a to z kolei przyczynia się do hamowania kaszlu. Liście podbiału mają aż do 8% związków śluzowych, dodatkowo bogate są m.in.: w garbniki, fitosterol, olejek eteryczny, kwasy fenolowe i związki mineralne. Ich działanie nie polega tylko na ułatwianiu wykrztuszania, lecz wykazują właściwości przeciwskurczowe, przeciwzapalne, powlekające i przeciwbakteryjne. Podbiał jest elementem różnych preparatów przeciwkaszlowych, dostępnych w aptece, a także różnego rodzaju mieszanek lub domowych syropów na kaszel. Aby przygotować herbatkę z podbiału, należy łyżkę liści i kwiatów zalać szklanką wrzątku. Napar powinien zaparzać się pod przykryciem przez ok. 15 minut, po czym należy go przecedzić. Warto spożywać 3-4 razy dziennie po ok. 0,5 szklanki naparu. Innym sposobem jest zalanie 2 łyżek kwiatów szklanką wody i gotowanie pod przykryciem przez ok. 5 minut. Po przecedzeniu, napój jest gotowy do spożycia – najlepiej 2-3 razy dziennie po 0,5 szklanki.
Tymianek pospolity i jego właściwości
Tymianek jest jednym z najczęściej stosowanych ziół o działaniu odkrztuśnym. Jest to doskonały sposób na wsparcie układu oddechowego, a to za sprawą dużej zawartości olejku eterycznego. Jest on bogaty m.in.: w cyneol, cymen, lianol, borneol oraz tymol, który ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbólowe. Jest on częstym składnikiem naparów i syropów przeciwkaszlowych. Tymianek stosowany jest w celu pobudzenia samoistnych ruchów rzęsek nabłonka w górnych drogach oddechowych. Tym samym pobudza do wydzielania płynnego śluzu oraz rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle. Dzięki temu jest stosowany przy zapaleniu oskrzeli, kaszlu suchym, katarze oraz astmie. Tymianek jest częstym składnikiem syropów na kaszel, pastylek do ssania. Przy kaszlu suchym pomocny może być napar z suszonego tymianku. Jego przygotowanie jest niezwykle proste- łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzątku, po czym zostawiamy do zaparzenia na ok. 10 minut. Po przecedzeniu, gotowy napój pijemy 2 razy dziennie po 0,5 szklanki.