Jakie zioła na kaszel będą naprawdę skuteczne?

Jakie zioła na kaszel będą naprawdę skuteczne?

Kaszel bywa naprawdę uciążliwą dolegliwością. Zanim jednak wybierzemy się do apteki po odpowiedni syrop przeciwkaszlowy, warto jest wypróbować domowe sposoby. Jednym z nich są zioła, które mogą przynieść ulgę i znacząco poprawić nasze samopoczucie.

W jakich przypadkach stosować zioła na kaszel?

Zioła są doskonałą alternatywą dla leków na kaszel. Najlepsze efekty mogą przynieść podczas zmagania się z suchym kaszlem, który bywa nazywany nieproduktywnym. Już sama nzawa mówi, że nie towarzyszy mu odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. To z kolei przyczynia się do namnożenia drobnoustrojów, wywołujących choroby. Aby pobudzić i usprawnić ten proces dobrze jest skorzystać z ziół, takie jak podbiał i tymianek, które mają za zadanie nawilżyć błony śluzowe, zwiększenie wydzieliny oraz ułatwić jej odkrztuszenie.

Podbiał pospolity skuteczny na kaszel

Zarówno kwiaty jak i liście tej rośliny charakteryzują się działaniem wykrztuśnym, a to dzięki związkom śluzowym. Mają one działanie osłaniające drogi oddechowe – zmniejszają ich podrażnienie, a to z kolei przyczynia się do hamowania kaszlu. Liście podbiału mają aż do 8% związków śluzowych, dodatkowo bogate są m.in.: w garbniki, fitosterol, olejek eteryczny, kwasy fenolowe i związki mineralne. Ich działanie nie polega tylko na ułatwianiu wykrztuszania, lecz wykazują właściwości przeciwskurczowe, przeciwzapalne, powlekające i przeciwbakteryjne. Podbiał jest elementem różnych preparatów przeciwkaszlowych, dostępnych w aptece, a także różnego rodzaju mieszanek lub domowych syropów na kaszel. Aby przygotować herbatkę z podbiału, należy łyżkę liści i kwiatów zalać szklanką wrzątku. Napar powinien zaparzać się pod przykryciem przez ok. 15 minut, po czym należy go przecedzić. Warto spożywać 3-4 razy dziennie po ok. 0,5 szklanki naparu. Innym sposobem jest zalanie 2 łyżek kwiatów szklanką wody i gotowanie pod przykryciem przez ok. 5 minut. Po przecedzeniu, napój jest gotowy do spożycia – najlepiej 2-3 razy dziennie po 0,5 szklanki.

Tymianek pospolity i jego właściwości

Tymianek jest jednym z najczęściej stosowanych ziół o działaniu odkrztuśnym. Jest to doskonały sposób na wsparcie układu oddechowego, a to za sprawą dużej zawartości olejku eterycznego. Jest on bogaty m.in.: w cyneol, cymen, lianol, borneol oraz tymol, który ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbólowe. Jest on częstym składnikiem naparów i syropów przeciwkaszlowych. Tymianek stosowany jest w celu pobudzenia samoistnych ruchów rzęsek nabłonka w górnych drogach oddechowych. Tym samym pobudza do wydzielania płynnego śluzu oraz rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle. Dzięki temu jest stosowany przy zapaleniu oskrzeli, kaszlu suchym, katarze oraz astmie. Tymianek jest częstym składnikiem syropów na kaszel, pastylek do ssania. Przy kaszlu suchym pomocny może być napar z suszonego tymianku. Jego przygotowanie jest niezwykle proste- łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzątku, po czym zostawiamy do zaparzenia na ok. 10 minut. Po przecedzeniu, gotowy napój pijemy 2 razy dziennie po 0,5 szklanki.