Jak zwalczyć hemoroidy?

Jak zwalczyć hemoroidy?

Żylaki odbytu to bardzo uciążliwa przypadłość. Występują wtedy, kiedy guzki krwawnicze zaczynają funkcjonować nieprawidłowo, to znaczy powiększają się i nadmiernie rozciągają, a krew w nich nagromadzona nie może się w naturalny sposób opróżnić. Chory odczuwa wówczas dolegliwe bóle, świąd i pieczenie odbytu oraz dyskomfort przy oddawaniu stolca. Żylaki odbytu skutecznie obniżają komfort życia chorego. Istnieje jednak wiele sposobów leczenia ich oraz łagodzenia bólu im towarzyszącego. Możemy stosować odpowiednie leki na hemoroidy, ale oprócz tego oczywiście powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia.

Odpowiednia dieta przy żylakach odbytu

Kiedy już dotknęło nas schorzenie, jakim są żylaki odbytu, powinniśmy szczególnie zadbać o naszą dietę. Produkty, które spożywamy, powinny zapewnić prawidłową konsystencję stolca i przede wszystkim nie doprowadzać do zaparć. Dlatego też osobom cierpiącym na żylaki odbytu poleca się spożywać produkty, które bogate są w błonnik. Zaleca się suszone owoce, takie jak śliwki, czy figi, a także produkty pełnoziarniste. Odpowiednie będą również produkty mleczne, takie jak jogurty czy kefiry, które dodatkowo pozytywnie wpływają na florę bakteryjną jelit. Ważne przy unikaniu zaparć jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Przede wszystkim wskazana jest woda mineralna, a unikać powinniśmy kawy, mocnej herbaty, gazowanych słodkich napojów.

Leki na hemoroidy bez recepty

W sprzedaży dostępne są leki na hemoroidy, które nabyć można bez recepty, aby pomóc sobie w zwalczaniu żylaków odbytu i złagodzić dolegliwości pojawiające się przy tego rodzaju schorzeniu. Są to maści, sztyfty krioterapeutyczne, czopki, czy tabletki. Wszystkie mają za zadanie wspomagać leczenie żylaków odbytu. Niwelują objawy, takie jak świąd, pieczenie, nadwrażliwość odbytu. Leki na hemoroidy pomagają łagodzić urazy i obrzęki w okolicach odbytu. Wskazane są również często jako środek mający odbudowywać tkanki po różnego rodzaju chirurgicznych zabiegach.