Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

Jak rozpoznać niedobór żelaza w organizmie?

Czy niedobór żelaza faktycznie jest tak niebezpieczny? Co dzieje się z naszym ciałem, kiedy żelaza jest zbyt mało i co zrobić, by uzupełnić żelazo, jednocześnie nie szkodząc swojemu organizmowi? I kiedy należy udać się do lekarza?

Jakie są objawy niedoboru żelaza?

Pierwsze objawy, jakie możemy u siebie zauważyć, to ciągłe zmęczenie. Jeśli żelazo w naszym organizmie spada do przesadnie niskiego poziomu, czerwone krwinki w naszym organizmie zaczynają być w coraz gorszym stanie, a skoro nasza krew jest chora i nie dostarcza do narządów tyle tlenu, ile powinna, zaczynamy się szybciej męczyć. Ponadto, nasz wygląd również się zmienia – jesteśmy bladzi, pojawiają się sińce pod oczami, włosy są suche i łamliwe, skóra także jest sucha i niezdrowa. Warto zwrócić uwagę na to, że nie pomaga używanie kremów! Dodatkowo, łatwiej łapiemy infekcje, szybciej się męczymy, nawet przy najlżejszym wysiłku łapiemy zadyszkę. Dzieci, u których występuje spadek żelaza gorzej się uczą. Problemy z koncentracją to również skutek niedoboru tego pierwiastka. Długotrwałym efektem niedoboru żelaza jest anemia. Warto o siebie dbać i zbadać, czy żelazo jest u nas w normie, jeśli zauważyliśmy u siebie jakiekolwiek wyżej wymienione objawy.

Jak suplementować żelazo?

Kiedy już mamy stwierdzony niedobór żelaza, powinniśmy zacząć od zmiany diety. Jest to ważne, ponieważ żelazo najłatwiej wchłania się właśnie z naturalnych źródeł. Po co w takim razie należy sięgnąć, by uzupełnić niedobór tej substancji? Choć żelazo występuje w niemalże wszystkich produktach spożywczych, to niestety, nie ze wszystkich wchłania się tak samo. Najlepiej będzie, jeśli dieta będzie urozmaicona, nie ograniczajmy się tylko do jednego źródła żelaza. Sięgajmy zatem po szpinak, ryż, kukurydzę, ale i mięsa, z których najlepiej do naszego organizmu wchłania się żelazo. Na talerzu łączmy warzywa, owoce i mięso, ponieważ witamina C wspomaga wchłanianie żelaza.

Nadmiar żelaza

Jeśli chcemy uzupełnić żelazo, róbmy to z głową. Suplementy diety są dobre, ale jeśli chcemy z nich skorzystać, musimy skonsultować to z lekarzem, ponieważ to właśnie z nich możemy doprowadzić do przedawkowania żelaza. Według niektórych lekarzy nadmiar żelaza doprowadza do zawałów serca i nowotworów. Dlatego lepiej jest sięgać po naturalnie występujące żelazo, a nie po suplementy, które gorzej się wchłaniają, a do tego mogą spowodować problemy żołądkowe.