Skaleczenia, rany i otarcia są często występującym problemem, szczególnie wśród dzieci. Dochodzi do nich w szkole, na placach zabaw, w domu lub też podczas wakacyjnych wyjazdów. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z uszkodzeniami naskórka.
Oczyszczanie i dezynfekcja – na czym polegają?
Zanim przystąpimy do zaopatrywania rany, musimy się upewnić, że nasze ręce są czyste- powinniśmy umyć je mydłem lub zdezynfekować żelem. Pierwszym krokiem, który należy wykonać w przypadku skaleczenia lub rany, jest jej dokładne oczyszczanie. Najlepiej jest to wykonać za pomocą bieżącej, zimnej wody, w sposób bardzo delikatny. Kolejnym etapem jest dezynfekcja miejsca, które zostało uszkodzone. Lepiej nie stosować w tym celu spirytusu lub jodyny, gdyż może to spowodować większy ból. Dobrym wyborem będą środki do dezynfekcji, które można znaleźć w każdej aptece. Ich użycie jest bezbolesne i szybkie, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na preparat w sprayu.
Jak założyć opatrunek?
Kolejnym krokiem, który należy wykonać po odpowiednim oczyszczeniu i dezynfekcji, jest założenie opatrunku. Gdy mamy do czynienia z otarciami, opatrunek nie jest potrzebny – wystarczy zastosowanie plastra. W przypadku dzieci, doskonale sprawdzają się te, które przeznaczone są dla najmłodszych, przedstawiające bohaterów z bajek, zwierzęta lub inne znane im motywy. Oprócz tradycyjnych plastrów, w aptekach można znaleźć plastry w płynie, które są świetną alternatywą do ochrony zadrapań i otarć przed zanieczyszczeniami. Przy głębszych ranach, warto jest zastosować żel, który ma na celu przyspieszenie gojenia się skaleczeń. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych parafinowych opatrunków, takich jak Paraffinet, Jelonet, Bactigras. Występują one w postaci jałowej gazy, która jest nasączona specjalnym preparatem. Po jej założeniu stopniowo uwalnia się substancja, która ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne oraz przeciwbólowe. Gdy otarcie wystąpiło na tej części skóry, która nie jest zakrywana ubraniem, po jej dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji, możemy ją swobodnie pozostawić. W ten sposób zapewnimy jej stały dopływ tlenu, przez co rana szybciej się zagoi. Musimy wtedy dbać o to, by nie dostało się do niej żadne zabrudzenie oraz różnego rodzaju czynniki drażniące.
Kiedy musimy odwiedzić lekarza?
Musimy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie rany nadają się do tego, by zaopatrzyć je samodzielnie. W niektórych sytuacjach należy niezwłocznie wybrać się do lekarza, szczególnie wtedy, gdy rana jest głęboka i mocno zabrudzona. Wizyta u specjalisty jest konieczna, gdy rana powstała na skutek pogryzienia przez zwierzę, np. przez psa. Chirurg musi dokładnie obejrzeć miejsce wystąpienia rany, dokładnie ją oczyścić i podjąć decyzje, czy rana wymaga zszycia. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie szczepień, np. przeciw tężcowi, w przypadku gdy rana jest mocno zabrudzona lub przeciwko wściekliźnie, gdy doszło do ran kąsanych.