Przykry zapach z ust to jedna z najczęstszych przyczyn skłaniających do odwiedzenia stomatologa. To popularny problem, który negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości oraz relacje międzyludzkie. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób zmienić ten problematyczny stan rzeczy.
Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu?
Przykry zapach z ust to efekt występowania w jamie ustnej wielu związków chemicznych, które następnie są wydychane w trakcie mówienia i oddychania. Czasem przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, błędnie skomponowana dieta oraz trudne do wyleczenia choroby nowotworowe. Przykry zapach z ust nie pojawia się bez przyczyny i zawsze oznacza chorobę bądź błędy w wykonywanych czynnościach higienicznych czy pielęgnacyjnych. W większości przypadków nieprzyjemny zapach pochodzi z nalotu, który znajduje się na języku. Osad ten jest efektem złuszczających się komórek nabłonka oraz gromadzenia się na języku resztek pokarmowych. Jedzenie sprawia, że w jamie ustnej mają miejsce procesy gnilne. Za brzydki zapach odpowiada również próchnica, choroby dziąseł, osad nazębny, paradontoza czy inne dolegliwości. Aby nie zmagać się z takim problemem konieczne jest regularne odpowiedzenie stomatologa. Nawet jeśli brzydki zapach się pojawi, szybka reakcja sprawi, że w mgnieniu oka będzie po problemie.
Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem?
Brzydki zapach z ust to wielokrotnie wina niewłaściwej diety. Przede wszystkim kiedy występują w niej duże ilości alkoholu oraz kawy można oczekiwać pojawienia się nieprzyjemnego nalotu na języku. Oprócz tego nie służy mu obecność dużej ilości cukru, a palenie papierosów to kolejny wróg. Brzydki zapach z ust zostanie szybko wyeliminowany, kiedy dieta przejdzie modyfikację, stanie się zdrowsza i co za tym idzie – bogata w cenne produkty oraz składniki. Oprócz tego należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów musi odbywać się po każdym posiłku, a jeśli jest to niemożliwe – minimum dwa razy dziennie. Dodatkowo warto przyjrzeć się używanej szczoteczce, jej miękkości oraz dopasowaniu jej do indywidualnych potrzeb użytkownika. Mycie zębów nie powinno być krótsze nić 2 minuty, gdyż tylko taki czas pozwala na dokładne wyszorowanie wszystkich zębów. Właściwe ruchy wymiatające oraz okrężne również odgrywają bardzo ważną rolę. Nauka właściwej techniki mycia zębów to niemalże połowa sukcesu, dzięki której można zapobiegać rozwijaniu się bakterii w jamie ustnej. Przykry zapach z ust można pożegnać bardzo szybko jednakże pod warunkiem, że przestrzega się kilku nieskomplikowanych zasad oraz dba o higienę bardziej niż miało to miejsce we wcześniejszych latach.