Jak nie pokazać tremy podczas przemówienia?

Jak nie pokazać tremy podczas przemówienia?

Wiesz, jak to jest kiedy masz wystąpić przed tłumem ludzi i oczywiście wystawić się na ich ocenę? Na pewno, ale czy wiesz co zrobić, żeby uniknąć tremy, albo przynajmniej nie dać po sobie poznać, że się stresujesz?

Pewne oznaki tremy odznaczają się w naszym ciele przed stresującą nas sytuacją. Nawet jeżeli wydaje nam się, że osiągnęliśmy spokój ducha, to jednak nasze mięśnie są bardziej napięte, oddech i tętno przyspieszają, a na skórze pojawia się więcej potu. To zupełnie normalne. Są jednak sytuacje, w których nasze przemówienie może zostać zrujnowane przez wygórowaną reakcję. Naszą wypowiedź może przerwać duszący kaszel, nagły ból głowy, trzęsące się ręce, lub ból brzucha wymagający natychmiastowej wizyty w toalecie. Poniżej masz 3 rady, co zrobić by zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich sytuacji.

Zrelaksuj się.

Na chwilę przed wystąpieniem niewiele jesteś już w stanie przygotować. Zresztą, na pewno już wcześniej poświęciłeś temu sporo czasu. Znajdź chwilę na oderwanie się od gonitwy myśli, zrobienie porządku w głowie. To może być spacer na świeżym powietrzu, spokojnie wypita kawa, krótka medytacja. Jeżeli wydarzenie jest dla Ciebie bardzo ważne, a Ty od kilku dni śnisz koszmary o tym jak spadasz z podestu może warto poprzedzający wieczór spędzić na relaksującym masażu, albo chociaż urządzić sobie domowe SPA z lampką wina w wannie?

Napij się wody przed wystąpieniem

Duszący kaszel, ból głowy sprawiający wrażenie, że mózg rozbija Ci się o czaszkę mogą być przejawami odwodnienia. Picie odpowiedniej ilości płynów powinno być Twoim stałym nawykiem, ale w przypadku stresujących okresów jest szczególnie ważne. Już w trakcie wystąpienia upewnij się, że masz w pobliżu szklankę z wodą. Nawet najlepszym mówcą, podczas długich wypowiedzi dokucza chrypka i duszący kaszel. Porcja napoju pod ręką pozwoli szybko nawilżyć jamę usną i ze spokojem będziesz mógł dokończyć spotkanie.

Zadbaj o komfortowy ubiór i gadżety

Najczęściej zdajemy sobie sprawę, że mamy skłonność do pewnych zdarzeń podczas stresowych sytuacji. Jeżeli Twoim problemem jest nadpotliwość, postaraj się znaleźć strój pozwalający skórze oddychać, z takiego materiału, żeby ewentualny pot nie był widoczny. Masz skłonność do pokrzywki i zmiany koloru skóry? Postaraj się czymś zasłonić okolice szyi i dekoltu, oraz dobierz kolory, które nie będą przyciągały uwagi do zaczerwienionej twarzy. Trzęsą Ci się ręce? Zadbaj o to, by mieć o na czym oprzeć. Ja wiem, że są zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy trzymania czegoś w rękach podczas wystąpień. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawsze lepiej prezentują się ręce pewnie trzymające teczkę, niż nadmiernie gestykulujące lub, co gorsza, rozedrgane i latające bezwładnie w okolicy tułowia.