Jak dbać o kuchnię indukcyjną?

Jak dbać o kuchnię indukcyjną?

W polskich kuchniach coraz częściej wykorzystuje się płyty grzewcze. Przede wszystkim są nimi płyty indukcyjne, które zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort podczas przygotowywania posiłków. Decydując się na taki zakup, należy jednak wiedzieć nie tylko jak z niej korzystać, ale również jak o nią dbać. Jaka chemia domowa będzie najlepsza do czyszczenia płyty indukcyjnej? Jak prawidłowo czyścić taką płytę grzewczą?

Płyta indukcyjna – ogólna charakterystyka

Płyta indukcyjna do kuchni jest urządzeniem, którego działanie opiera się na polu magnetycznym. Energia niezbędna do podgrzania naczynia jest przekazywana bezpośrednio do jego dna oraz nie jest tracona przez rozprzestrzenianie się na boki. To nowoczesny sprzęt, którego najmocniejszą zaletą jest wysoka efektywność: płyta indukcyjna może doprowadzić wodę do wrzenia w czasie około czterech razy krótszym niż w przypadku płyty gazowej. Ponadto płyta indukcyjna jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna dla użytkowników (również tych najmłodszych) – w porównaniu do tradycyjnej płyty gazowej. Inną istotną zaletą płyty indukcyjnej są niskie koszty użytkowania. Jedynym minusem, który wiąże się z wyposażeniem kuchni w płytę indukcyjną, jest to, że trzeba również zaopatrzyć się w odpowiednie garnki i patelnie.

Chemia domowa – czyli jak dbać o płytę indukcyjną?

Każdy domownik powinien wiedzieć, w jaki sposób czyścić płytę grzewczą, a szczególnie – jak robić to bezpiecznie. Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż czyszczenie płyty indukcyjnej nie należy do skomplikowanych czynności i jest wygodne, zwłaszcza gdy porówna się je do utrzymywania w czystości tradycyjnej kuchenki. Nie ma ona żadnych wytłoczeń, ruchomych elementów czy zakamarków. Co więcej, płyta indukcyjna to prosta i gładka powierzchnia, która jest wysoce odporna na zarysowania. Do jej czyszczenia niezbędne może się okazać chemia domowa, oparta o specjalne środki do tego rodzaju płyt grzewczych, jak również sprawdzone domowe sposoby.

Jak powinno wyglądać codzienne mycie płyty indukcyjnej?

Zaletą takiej powierzchni jest fakt, iż szybkie czyszczenie płyty grzewczej można wykonać każdego dnia, a nawet po każdym jej wykorzystaniu. Para wodna połączona z cząsteczkami tego co gotujemy, skrapla się i w przypadku pozostawienia takiego roztworu na później, na szklanej powierzchni pozostaną już suche palmy. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć powierzchnię płyty, a można to zrobić ręcznikiem papierowym, lekko wilgotną, miękką ścierką lub w przypadku gdy płyta jest chłodna – ściereczką z gąbki. Warto wybrać środek czyszczący przeznaczony do czyszczenia tego typu urządzeń, jak specjalny spray czy emulsja skutecznie usuwająca zanieczyszczenia i nadająca połysk, która została pozbawiona właściwości ściernych. Można również zastosować zwykły, dobry płyn do naczyń, a na koniec dnia, dla połysku – płynu do szyb (najlepiej o zapachu komponującym się z zapachem w kuchni, np. cytrynowym). W związku z powyższym zasada czyszczenia płyty indukcyjnej jest następująca:

  • Naniesienie niewielkiej ilości środka na płytę;
  • Rozprowadzenie go równomiernie po powierzchni;
  • Po chwili starcie środka wilgotną ścierką, co jakiś czas przepłukując ją w czystej wodzie;
  • Na koniec przetarcie płyty czystą, lekko wilgotną ścierką.

A co z większymi zabrudzeniami? Jak się ich pozbyć?

W przypadku wykipienia zawartości garnka zaleca się jak najszybciej wyłączyć płytę indukcyjną, zdjąć naczynie z urządzenia i lekko zwilżoną ścierką lub ręcznikiem zebrać to, co się wylało. Kontakt ściereczki z polem grzewczym powinien trwać jedynie ułamek sekundy, w przeciwnym razie może zostać przepalona. Nie zaleca się stosować gąbek z tworzywa sztucznego i ściereczek z gąbki, bo przy kontakcie z gorącym polem grzewczym mogą się roztopić lub nawet przyczepić do nagrzanego pola.

W przypadku gdy zawartość z garnka zdążyła się przypalić na polu grzewczym, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie pola do ostygnięcia i dopiero wtedy oczyścić sprayem lub emulsją do płyt szklanych. Nie zaleca się kontynuować gotowania na zabrudzonym polu.