Jak bardzo groźny jest refluks żołądkowy?

Jak bardzo groźny jest refluks żołądkowy?

Pieczenie przełyku, nieświeży oddech, problemy z uzębieniem i jedzeniem to nie jedyne problemy związane z refluksem żołądkowym. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mają znacznie obniżoną jakość życia poprzez nieprzyjemne objawy związane z układem pokarmowym. Na refluks żołądkowy cierpią dorośli i dzieci.

Refluks żołądkowy polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Problem wynika z tego, iż pokarm zmieszany z sokami trawiennymi cofa się do przełyku i podrażnia śluzówkę. Dzieje się tak przez niewydolny odźwiernik żołądka. Sporadyczny refluks po spożyciu ciężkostrawnej potrawy przy przejedzeniu nie jest szkodliwy, jednak jeżeli dolegliwość się utrzymuje, może doprowadzić do sporych powikłań.

Objawy i powikłania refluksu

Cofanie się treści żołądkowej wiąże się z ciągłym odbijaniem po posiłku, uczucia kwasu w ustach, pieczeniu przełyku, bólu zamostkowego podobnego jak przy zawale. Dodatkowo chory może odczuwać wstręt do jedzenia i mieć problemy z trawieniem. Przy zaawansowanej chorobie treść żołądkowa cofa się również przy leżeniu na wznak. Kwas solny, który często trafia do jamy ustnej przez przełyk, może doprowadzić do nadżerek błony śluzowej jamy ustnej, a również do rozwoju próchnicy zębów. U osób leżących i dzieci cofająca się treść pokarmowa może trafiać do dróg oddechowych i powodować zachłystowe zapalenie płuc. U dzieci refluks powoduje również częste wymioty i problemy z przybieraniem na wadze. U niemowląt refluks może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego i zazwyczaj mija. U dorosłych w większości przypadków wymaga leczenia.

Jak radzić sobie z refluksem?

Przede wszystkim należy przyjrzeć się temu, co wkładamy na talerz. Aby pozbyć się refluksu, trzeba wyeliminować przetworzoną żywność, słodycze i słodkie napoje. Spożywanie mniejszych porcji jedzenia również może zniwelować problemy z cofaniem się treści żołądkowej. Dodatkowo należy włączyć do diety produkty kwaśne takie jak kiszonki, czy sok z cytryny. Kiszonki pomagają domknąć odźwiernik żołądka i często likwidują refluks. Przy skłonnościach do refluksu należy pamiętać, aby po posiłku odpoczywać w pozycji siedzącej i półleżącej. Doraźnie można sobie pomóc preparatami takimi jak Ortanol max, Polprazol czy Helicid.