Hantle stałe – zalety treningu

Hantle stałe – zalety treningu

Osoby, które pochłonął niemal świat fitness, a także Ci zafascynowani treningami siłowymi doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważnym przyborem treningowym są hantle stałe. Wszechstronność ciężarków sprawia, iż wykorzystywane mogą być w każdym treningu, który wymaga dodatkowego obciążenia. Jakie są zalety treningu z hantlami?

Hantle stałe i regulowane – jakie rodzaje są dostępne w sprzedaży?

Hantle dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, a także na ich budowę. Hantle stałe to obciążenia, które mają stałą wagę, bez możliwości jej regulacji. Natomiast w hantlach regulowanych waga obciążenia może ulec zmianie. Wśród hantli można również wyróżnić kettlebells. Są to obciążenia o niespotykanym kształcie spłaszczonej kuli z uchwytem. Hantle do ćwiczeń wykonane są z najróżniejszych materiałów. Z tego względu wyróżniamy:

  • Hantle żeliwne,
  • Hantle chromowane,
  • Hantle gumowe,
  • Hantle winylowe,
  • Hantle bitumiczne.

Mężczyźni najczęściej decydują się na zakup hantli bitumicznych i żeliwnych. Doskonale sprawdzają się w treningach o charakterze siłowym. Natomiast kobiety częściej decydują się na hantle gumowe i winylowe, ponieważ doskonale zdają egzamin w treningach aerobiku czy fitness.

Hantle stałe – jakie są zalety treningu z ich wykorzystaniem?

Podobnie jak każda inna aktywność fizyczna, ćwiczenia z hantlami wiążą się z wieloma korzyściami dla zdrowia, funkcjonowania organizmu i wyglądu. W trakcie ćwiczeń istotna jest kontrola ruchu, utrzymanie równowagi i prawidłowej postawy. Wszystko to sprawia, że pracują mięśnie całego ciała. Co więcej, hantle stałe (jak również te z regulowanym obciążeniem) ujędrniają i modelują całe ciało. Ich różna waga pozwala na indywidualny dobór obciążenia. Te lżejsze sprawdzą się w treningu pań, natomiast cięższe stosowane są w trakcie treningów wykonywanych przez mężczyzn. Hantle nie zajmują sporo miejsca, mogą być stosowane również w treningach wykonywanych w domu. Z łatwością można przenieść je z miejsca na miejsce lub zabierać np. na wyjazdy służbowe. Produkt, jakim są hantle stałe, nie jest drogi w porównaniu do innych sprzętów nadających się do treningów stricte siłowych.

Hantle stałe – jak wygląda dobór obciążenia w trakcie ćwiczeń?

Bardzo istotne jest, aby ćwiczący mógł wybrać sprzęt adekwatny do swoich możliwości i własnych potrzeb. Rekomendowane jest rozpoczęcie przygody z treningami oporowymi poprzez zakup od 3 do 5-kilogramowych hantli. Najbardziej jednak zalecane jest wcześniejsze wypróbowanie tego przyboru treningowego, w celu określenia swoich aktualnych możliwości treningowych. Jeśli wykonanie ćwiczenia z danym obciążeniem sprawia zbyt wiele trudności, oznacza to, iż jest ono zbyt duże i należy wybrać mniejsze. To samo tyczy się zbyt małego obciążenia, jakie oferują hantle stałe.