Dzianiny dresowa, zwane również dresówką pętelką, to niezwykle wdzięczny materiał. Są one miękkie i wygodne w noszeniu. Nic więc dziwnego, iż coraz więcej projektantów ubrań oraz amatorów szycia chwali sobie pracę z nimi. Jednak jak szyć dzianiny, aby uzyskany efekt był zadowalający?
Szycie z użyciem dzianiny dresowej – co należy wiedzieć już na samym początku?
Dzianina to wyjątkowy materiał, który dostępny jest w wielu wersjach, jak dzianina single jersey czy dzianina dresowa. Dresówka dostępna jest w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich jest tzw. dr esówka pętelka, która charakteryzuje się splotem w pętelki. Jej jedna strona jest gładka, druga natomiast ma niewielkie oczka, stąd jej nazwa. Dzianiny są materiałem cienkim i elastycznym – są one idealne do szycia zarówno ubrań letnich, jak i całorocznych. Można również wyróżnić dr esówkę drapaną, która jest o wiele grubsza i zdecydowanie rekomendowana do ubrań na zimę.
Wiele osób sądzi, iż dzianiny dresowe to jedne z łatwiejszych do szycia tkanin. Rzeczywiście – jest elastyczna i miękka, a poza tym pozwala na szycie z niej bez zastosowania overlocka, więc sprawdza się również w przypadku osób początkujących. Jednak jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.
Dzianina dresowa – czym jest oraz co ją wyróżnia?
Dzianina dresowa jest materiałem wykonanym z jednej nitki łożonej w specyficzny splot. Dresówka natomiast jest jednym z wielu rodzajów dzianiny. Do jej produkcji stosuje się najczęściej bawełniane nici – czasem ze sztucznymi dodatkami. Splot dzianiny dresowej można opisać jako połączone ze sobą oczka jednej nici, ułożone w rządki i kolumny. W ten sposób powstaje materiał, którego jedna strona jest wykończona drobnymi pętelkami, druga natomiast – jest gładka i przyjemna w dotyku.
Jak prawidłowo szyć z dzianiny dresowej?
Dresówka pętelka jest materiałem elastycznym – jest to zarówno jej wada, jak i zaleta. Elastyczność to pożądana cecha ubrań, jednak w trakcie szycia mogą wystąpić trudności. Materiał ma tendencje do podwijania się, co wiąże się z powstawaniem nierówności. Aby tego uniknąć, zaleca się:
- Po pierwsze – przygotować właściwą igłę. Najlepsza jest taka, która ma zaokrągloną końcówkę, ponieważ swobodnie będzie przechodzić przez pętelki. Pozwoli to uniknąć powstawania dziur i uszkodzenia materiału. Istotna jest również wielkość igły, która powinna być adekwatna do materiału. Dzianina o grubości większej niż 90 g/m2 – a więc na przykład dr esówka, wymaga grubszej igły.
- Po drugie – ściegi. Zaleca się wybrać te elastyczne, ponieważ sam materiał jest taki, a do tego w trakcie użytkowania dzianina rozciągnie się i zbyt ciasne szwy mogą po prostu się rozerwać.
- Po trzecie – nie należy szyć dzianiny dresowej przy samym brzegu. Elastyczne materiały, takie jak dresówka, mają skłonność do fałdowania i rozciągania się a szycie na samym krańcu materiału temu sprzyja. Zaleca się zostawić minimum 3 mm zapasu.
Dzianina dresowa – co można z niej uszyć?
Dzianina dresowa jest najczęściej wykorzystywana do szycia ubrań. Wychodzą z niej bardzo ciekawe bluzy, sukienki, spódniczki, spodnie, jak również czapki – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tak więc dzianiny są materiałem bardzo uniwersalnym.
Co więcej, dresówka to szczególnie popularny materiał wśród dzieci. Mamy ochotniczo wykorzystują go do szycia śpioszków, sukienek i bluzeczek dla swoich pociech. Dzianina dresowa gwarantuje pełną swobodę ruchów, więc jest ona wręcz stworzona dla dzieci.
Dresówka to dzianina bawełniana, która produkowana jest z najwyższej jakości materiału oznaczonego certyfikatami. Jest więc w pełni bezpieczna dla dziecka oraz nie podrażni jego skóry, oraz nie wywoła reakcji alergicznych. Jednak ubranka dziecięce to nie jedyne, co można uszyć z dzianiny. Ciekawym pomysłem jest uszycie z niej maskotek bądź innych zabawek dla dziecka. Można także wykorzystać ją w tablicach sensorycznych, czy jako element pałąku lub maty edukacyjnej.