Czym przykryć dziecko?

Czym przykryć dziecko?

Kompletując wyprawkę dla naszego malucha, zastanawiamy się między innymi jako kocyk wybrać. Dla dorosłych kocyk służy przede wszystkim do ocieplania, jednak maluszek widzi w nim coś więcej. Często jest dla niego przytulanką, gryzakiem, niezbędnikiem do zasypiania bez względu na temperaturę otoczenia.

Jaki materiał

Z czego ma być wykonany kocyk dla dziecka, jest pierwszym pytaniem, jakie pojawia się w naszej głowie. Reguła jest prosta – im bardziej naturalny materiał, tym lepiej. Dobrze, żeby przepuszczał powietrze, dzięki czemu dziecko nie będzie się pod nim nadmiernie pocić. Musi być miły i miękki, żeby nie drażnił delikatnej skóry dziecka. Jeżeli zdecydujemy się na kocyk z wypełnieniem, to zadbajmy, aby było ono hipoalergiczne. Na rynku dostępne są kocyki bawełniane, bambusowe, minky.

Zależnie od pory roku

Na zimę kupujemy kocyki, które mają wypełnienie, są puchate i ogrzeją dziecka na spacerze przy niskiej temperaturze. Na jesień i wiosnę dobre będą kocyki dzianinowe z tkaniny bambusowo-bawełnianej, które dodatkowo są ekologiczne. Latem, przy wysokich temperaturach wystarczy otulacz lub pieluszka muślinowa albo bambusowa. Pamiętajmy, żeby nie przegrzewać dziecka, ponieważ powoduje to obniżenie odporności i problemy skórne takie jak potówki czy odparzenia.

Jak duży

Nie da się kupić takiego kocyka, który starczy od narodzin do 5 roku życia. Rozmiar należy dopasować tak, aby móc dokładnie okryć dziecko, ale żeby nie trzeba było go składać na pół i żeby nie wlókł się za wózkiem. Dostępne są rozmiary 65 X 75, 75 X 100 i większe.

Jak dbać o kocyk

Kocyk dla dziecka należy prać około raz w tygodniu, w płynie, którym pierzemy jego ubranka. Temperaturę i prędkość wirowania należy dopasować do tkaniny, z której wykonany jest kocyk i do wskazań producenta. Kocyk dla dziecka raczej nie wymaga prasowania, ewentualnie po stronie, gdzie jest bawełniany.

Jeśli chodzi o wybór wzoru tutaj mamy pełna dowolność. W zależności czy kupujemy kocyk dla chłopca, czy dla dziewczynki możemy wybierać z obszernej palety barw i wzorów.