Czym przemywać oczy dziecku?

Czym przemywać oczy dziecku?

Z pewnością każda mama wie, że oczy dziecka należy codziennie delikatnie czyścić. Jednak są różne opinie na temat tego, czego najlepiej użyć, jaki jest najlepszy sposób i czy sól fizjologiczna do oka to dobry pomysł. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej tym zagadnieniom!

Prawidłowe czyszczenie oczu dziecka

Aby prawidłowo i delikatnie oczyścić oczy dziecka należy przede wszystkim samemu umyć ręce przed rozpoczęciem, a następnie namoczyć wacik w wodzie. Zdaniem ekspertów sól fizjologiczna do oka też może być w porządku. Następnie ściśnij delikatnie wacik, aby pozbyć się nadmiaru płynu i możesz przejść do czyszczenia.

Dodatkowe wskazówki:

  • Oczyść oko, delikatnie przecierając bawełnianym wacikiem od wewnętrznego rogu do zewnętrznego.
  • Użyj innego czystego, wilgotnego bawełnianego wacika dla każdego oka, aby uniknąć potencjalnej infekcji krzyżowej.

Pamiętaj też, że niektóre dzieci nie lubią myć oczu, a nawet mogą tej czynności panicznie się bać. Aby Twoje dziecko czuło się podczas całej procedury maksymalnie komfortowo, koniecznie upewnij się, że woda jest wystarczająco ciepła, a poza tym najlepiej jest po prostu szybko wykonać tą czynność.

Co gdy oczy dziecka są podrażnione?

Czyszczenie obolałych oczu jest nieco bardziej wymagającą procedurą, dlatego warto wiedzieć co zrobić, gdy dziecko ma infekcję oka. Przede wszystkim podczas czyszczenia chorego lub zainfekowanego oka upewnij się, że używasz czystych wacików i że używasz każdego z nich tylko raz – wycieraj, jak wcześniej zostało to wytłumaczone, od środka do zewnętrznego narożnika, a następnie wyrzuć zużyty wacik. Nawet jeśli chcesz kontynuować czyszczenie tego samego oka, użyj nowej bawełnianej kulki.

Kolejna wskazówka: przetrzyj oko, gdy jest zamknięte – nie próbuj czyścić wewnątrz powiek (nawet jeśli jest to źródło infekcji), ponieważ ryzykujesz w ten sposób uszkodzenie rogówki. Oczywiście też używaj ciepłej – nie gorącej wody – i bądź dokładny podczas czyszczenia, aby upewnić się, że usunąłeś wszelkie lepkie wydzieliny lub ropę z oka maluszka.

Sól fizjologiczna do oka dziecka

Zawsze należy zachować najwyższą ostrożność przy podawaniu jakichkolwiek leków dzieciom. Powiedziawszy to, należy dodać, iż sól fizjologiczna do oka należy do najbezpieczniejszych kropli do oczu. Jednak każdą kroplę do oczu zawierającą aktywny składnik leczniczy (taki jak środki zmniejszające zaczerwienienie, krople przeciwalergiczne, sterydy itp.) należy stosować z najwyższą ostrożnością u dzieci. Jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa kropli do oczu, najpierw skonsultuj się z pediatrą lub okulistą.