Czy warto zostać animatorem czasu wolnego?

Czy warto zostać animatorem czasu wolnego?

Praca animatora czasu wolnego nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać. Wymaga charakteru, umiejętności i przygotowania. Jednak poza wymaganiami niesie ze sobą wiele bezcennej satysfakcji. Kim tak naprawdę jest animator i jak można nim zostać?

Kim jest animator?

Animator czasu wolnego ma za zadanie zorganizować czas grupie w taki sposób, żeby zaangażować wszystkich jej członków do dobrej zabawy. Jednocześnie musi to być rozrywka interesująca, która będzie utrzymywała wszystkich w skupieniu. Zarażenie kogoś pasją nie jest prostym zadaniem. Natomiast zainspirowanie całej grupy do włączenia się do zabawy to prawdziwa sztuka.

Jakie cechy musi mieć dobry animator czasu wolnego?

Podstawą do tego zawodu jest odpowiednie nastawienie. Chodzi zarówno o postawę do nauki, jak i samej pracy. Nie zawsze będzie tak, że będziemy czuli się w nastroju do dobrej zabawy. Jednak profesjonalizm wymaga od nas, żebyśmy zostawili przykre emocje w domu. W końcu naszym zadaniem jest zabawić i zainspirować ludzi, a nie ich zdołować. 

Praca animatora czasu wolnego związana jest z solidnym przygotowaniem. Nie wystarczy pójść na imprezę na „żywioł”. Nawet ludzie, którzy mają  za sobą lata doświadczenia, muszą poświęcić dodatkowy czas na przemyślenie i zaplanowanie całego wydarzenia. Musimy poznać naszą przyszłą grupę, jej zainteresowania i stworzyć dokładny plan, jak spędzimy czas. Nie każdemu takie zajęcie odpowiada. Jednak ten krok jest niezbędny, żeby powstało coś dobrego.

Jak zostać animatorem czasu wolnego

Jeżeli mamy odpowiednie nastawienie i solidny charakter, możemy zacząć uczyć się niezbędnych umiejętności. Człowiek bez jakichkolwiek kompetencji to naprawdę słaby animator czasu wolnego Kurs przygotowujący do zawodu będzie dużą pomocą. Nie tylko nauczymy się całej palety różnych zabaw, ale także myślenia pod presją otoczenia. 

Chociaż praca animatora czasu wolnego wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, to z pewnością warto się nią zainteresować. Jest to świetny sposób na sprawdzenie własnego charakteru, zdybcie doświadczenia oraz ogromu satysfakcji.