Czy o stawy trzeba dbać całe życie?

Czy o stawy trzeba dbać całe życie?

Nie od dziś wiadomo, że osoby starsze mają problemy ze stawami. Czy to znaczy, że te problemy pojawiają się na starość i dopiero po pięćdziesiątce powinniśmy się zacząć martwić o to, w jakim stanie są nasze stawy? Czy może już wcześniej możemy zapobiec tego typu problemom?

Badaj się regularnie

Nikt nie lubi chodzić do lekarza, ale prawda jest taka, że bez tego ani rusz. Konieczne jest, by chodzić do lekarza regularnie i kontrolować swój stan zdrowia. Jeśli będziemy tego unikać i udawać, że nic się z nami nie dzieje, to nie powinniśmy się dziwić, że na starość jesteśmy schorowani i nie możemy sobie poradzić ze swoim stanem zdrowia. Im prędzej zaczniemy się leczyć, tym lepiej dla nas samych. Dlatego, jeśli mamy trudności ze wstawaniem, czujemy ból w stawach bądź zbyt często coś nam „strzela” w kościach, nie powinniśmy zwlekać. Lepiej iść do lekarza i sprawdzić, czy nie nabawiliśmy się zwyrodnienia stawów. Pamiętajmy, że okres oczekiwania na wstawienie sztucznego biodra jest długi i lepiej jest zapobiegać konieczności takiego zabiegu, niż potem tyle czekać.

Zadbaj o swoją dietę

Aby stawy były zdrowe, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Zacznij od diety! Dieta może poprawić jakość życia i warto jest czasem zrezygnować z alkoholu i fast foodów, by móc pozwolić sobie na długie i zdrowe życie. W innym razie będziemy się na starość męczyć sami ze sobą, bo za młodu nie zadbaliśmy o siebie. Warto zatem przejść na dietę, a jest to konieczne u osób, które zmagają się z otyłością. Stawy, które muszą udźwignąć nasz ciężar prędzej czy później nie poradzą sobie z naszą wagą i odmówią posłuszeństwa. Dlatego konieczne jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Ponadto, jeśli pracujemy fizycznie, warto sięgnąć po produkty bogate w żelatynę, czyli np. wszelkiego rodzaju galarety, galaretki, czy nawet żelki. W przypadku ciężkiej pracy fizycznej czy otyłości, do diety można włączyć suplementy diety, np. 4Flex, Opokan czy Artresan.

Ćwiczenia są Twoim sprzymierzeńcem

Zdawać się może, że jeśli stawy bolą, to nie powinno się ich obciążać, żeby nie pogarszać ich stanu. Tyle, że bez ćwiczeń nie uda nam się pozbyć nadwagi, a to nasz największy wróg. Dlatego też nie powinno się rezygnować z ćwiczeń! Jeśli martwimy się o to, że coś może się nam stać, to warto skonsultować się z fizjoterapeutą i lekarzem, który potwierdzi lub oddali nasze obawy, że ćwiczenia nie są najlepszym wyjściem. Mimo to, spacery nie powinny nam zaszkodzić, a tylko pomogą.