Produkty naturalne stosowane w kosmetyce i medycynie mają szerokie zastosowanie. Oddziałują na szereg układów, dezynfekują, pielęgnują, regenerują i do tego często wpływają na nasz nastrój. Podobnie jest z olejkiem eukaliptusowym – oleistej i niezbyt gęstej substancji o wyraźnym smaku i zapachu.
Olejek eukaliptusowy pozyskuje się podczas destylacji parą wodną liści eukaliptusa – przysmaku przecudownych, australijskich misi koala. Olejek eukaliptusowy znajdziemy w pierwotnej postaci w małych buteleczkach, ale także jako dodatek do tabletek na ból gardła, cukierków, kosmetyków.
Właściwości olejku
Olejek eukaliptusowy ma przede wszystkim działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Można go stosować w chorobach górnych dróg oddechowych takich jak katar, kaszel czy zapalenie zatok. Olejek ten rozszerza oskrzela, rozrzedza zalegającą wydzielinę i oczyszcza zatoki. Stosowany w inhalacji znaczenie poprawia komfort oddychania.
Olejek dawniej
Wcześniejsze stosowanie eukaliptusa ograniczało się do okładów z liści na gorączkę czy rany. Olejkiem leczono malarię, tyfus, szkarlatynę i opryszczkę. Olejek eukaliptusowy pomoże również przy:
- katarze siennym – rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia w znacznym stopniu oddychanie.
- zmęczeniu, wyczerpaniu psychicznym i ospałości – daje uczucie chłodzenia i orzeźwienia.
- stresie, bólach głowy
- nadpotliwości jako silny dezodorant
- skórze trądzikowej
Olejek eukaliptusowy można również stosować jako odstraszacz na insekty i komary. Wystarczy kilka kropel wlać do kominka zapachowego, skropić sobie ubranie bądź kupić gotową świecę o zapachu eukaliptusa. Dużą popularnością cieszą się również cukierki eukaliptusowe, od których co poniektórzy są wręcz uzależnieni. Olejek można również dodawać do środków czystości własnej roboty, szczególnie do czyszczenia mebli czy mycia podłogi. Na długo po sprzątaniu będzie bardzo ładnie pachnieć w domu, a do tego piękne wypielęgnuje i odkazi drewnianą podłogę czy meble.