Hormonalne metody antykoncepcji cieszą się dość dużą popularnością, ponieważ nie mają one bezpośredniego przełożenia na jakość życia seksualnego, wyróżniają się natomiast dość wysoką skutecznością. Co roku, wiele kobiet staje przed dylematem spirala miedziana czy spirala hormonalna? Która opcja tak naprawdę jest lepsza?
Jest wiele powodów, dla których odradza się sztuczne wprowadzanie dodatkowych hormonów do organizmu. Ludzkie ciało operuje w dość specyficznym cyklu, opierając się na delikatnej równowadze nie tylko hormonów, ale też i witamin – mikroelementów i makroelementów, aby utrzymać wszystkie procesy we właściwej kolejności.
Z myślą o antykoncepcji, pewne zaburzenia są jak najbardziej wymagane – spirale mają na celu zapobiegnięcie zagnieżdżeniu się zarodka, przez co jest on wydalany przez organizm jeszcze zanim rozwinie się w cokolwiek większego. Niestety, dawka hormonów z takiej spiralki może mieć zły wpływ na ciało kobiety, dlatego może okazać się, że niezbędne będą tu pewne alternatywy!
Spirala miedziana – jaka jest dokładna zasada jej działania?
Ludzkie ciało reaguje nie tylko na hormony, ale także i inne substancje, które mogą wywierać na organizm taki lub inny wpływ. Zwykła miedź, metal dość powszechnie wykorzystywany w wielu branżach, znalazł zastosowanie jako spirala miedziana, czyli prostszy i nieco bezpieczniejszy zamiennik do klasycznych spiralek hormonalnych.
Zasada działania takiego akcesorium jest dość mało skomplikowana – wkładka z miedzi:
- Ma pewne właściwości plemnikobójcze
- Zmienia właściwości śluzu pochwy, spowalniając męskie nasienie
- Doprowadza do delikatnego stanu zapalnego pochwy, utrudniając zagnieżdżenie się zarodka
- Blokuje przemieszczanie się jaj w sposób mechaniczny
Czy spirale miedziane są bezpieczne?
Nie ma co ukrywać, że spirala miedziana może doprowadzić do pewnych skutków ubocznych, Jest to skuteczna metoda antykoncepcji, lecz stosowana nieodpowiedzialnie, może mieć nieprzyjemne konsekwencje. W przeciwieństwie do bezpośredniego podania hormonów, niechciane efekty stosowania tego akcesorium powinny dość szybko przeminąć. Najrozsądniej po prostu obserwować reakcję swojego ciała i na bieżąco dostosowywać wybraną metodę!
Warto jednak pamiętać, że nie tylko spirala miedziana może wywoływać skutki uboczne w ciele. Jej odpowiednie umieszczenie jest głównym krokiem do sukcesu, jednak ważne jest by obserwować własne ciało, gdyż to właśnie ono pokaże nam, gdy będzie działo się coś złego. Mimo możliwości komplikacji lub skutków ubocznych, spirala miedziana jest wciąż jednym z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.