Alergiku, przygotuj się do lata!

Alergiku, przygotuj się do lata!

Wiosna i lato to okresy kojarzone z nasileniem objawów alergicznych. Spowodowane jest to okresem kwitnienia roślin, które produkują drażniące nas pyłki. Jak sobie radzić z alergią i cieszyć się piękną pogodą korzystając z natury?

Objawy alergii wziewnej ciężko przeoczyć. Chorego męczy katar sienny, pojawia się zapalenie spojówek, nieżyt nosa, czy zatkane zatoki. Utrzymanie takiego stanu przez dłuższy czas prowadzi do wtórnych problemów takich jak: zmęczenie, bóle głowy, ogólne osłabienie. Dużo trudniej jest znaleźć przyczynę problemu i zidentyfikować alergen. W poradni alergologicznej mogą nam zostać wykonane testy skórne lub serologiczne. Jednak zanim trafimy do specjalisty przed nami długa droga, podczas której pomóc nam może tylko dokładna obserwacja własnego organizmu i otoczenia.

Co robić aby zminimalizować symptomy alergii?

Jeżeli cierpisz z powodu wziewnej alergii sezonowo, to najprawdopodobniej ma to związek z pyleniem jednego, bądź kliku gatunków roślin. Chwytaj za dobry kalendarz pylenia i sprawdź jakie rośliny są w tych okresach najbardziej aktywne i przy okazji nam szkodzą.

Przygotuj się farmakologicznie

Kiedy uda Ci się zidentyfikować potencjalnie wrogi alergen w kolejnym sezonie będzie już łatwiej. Po pierwsze wiesz, co Cię czeka, a po drugie możesz się na to przygotować. Zaleca się aby na kilka dni przed spodziewanym początkiem pylenia zacząć przyjmować lek antyhistaminowy. Hitaxa fast, Allegra, Claritine Allergy to przykłady środków blokujących receptory H1. Dzięki takiemu działaniu nie dochodzi do wyrzutu histaminy, która odpowiada za większość dokuczliwych symptomów alergii.

Unikaj problemu

Całkowita eliminacja alergenu z Twojego otoczenia będzie najprawdopodobniej niemożliwa, ale da się zminimalizować kontakt z nim. Jeżeli wiesz co pyli, to łącząc informacje z kalendarza pylenia i serwisów pylenia, które pokazują obszary gdzie dany alergen jest najbardziej aktywny możemy sensownie planować podróże, tak by uniknąć narażania się na zwiększone stężenie szkodzących nam pyłków. Większy problem pojawiaj się w przypadku, gdy powód naszego kataru rośnie blisko naszego domu. W takiej sytuacji możemy próbować, uszczelnić stolarkę drzwiową i okienną, dzięki czemu przynajmniej w domu będziemy mieć odrobinę mniej problemów. Działanie to jest przeciwne do tego, stosowanego w przypadku alergii wziewnej całorocznej, związanej np. z kurzem domowym. Jeżeli cierpisz również na ten typ alergii musisz dokładnie obserwować, czy to alergeny domowe, czy pyłki są dla Ciebie większym problemem i wypośrodkować działania. Olbrzymim wsparciem będzie tu farmakologia, której nie możesz lekceważyć, bo alergeny atakują Cię z każdej strony. Nie załamuj się jednak alergia na pyłki jest sezonowa, a połączenie wszystkich wskazanych wyżej działań daje zadowalające rezultaty i pozwala przetrwać ten ciężki okres.