5 mitów dotyczących odchudzania

5 mitów dotyczących odchudzania

Nadmierna masa ciała to bolączka coraz większej części społeczeństwa. Nadprogramowe kilogramy to nie tylko program natury estetycznej, ale też duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Wokół odchudzania narosło wiele mitów, a bez wykształcenia w tym kierunki ciężko się odnaleźć w gąszczu informacji.

Mit 1 – Znaczenie ma tylko ilość jedzenia

Co prawda deficyt kaloryczny jest podstawą procesu odchudzania, ale nie jedynym jego aspektem. Odpowiednia jakoś jedzenia i stosunek makro- i mikroelementów może nam to zadanie znacząco ułatwić. Dobrze zbilansowana dieta to baza do cieszenia się długim zdrowiem i niezachwianą równowagą organizmu.

Mit 2 – Ta dieta jest na odchudzanie

Fakt jest taki, że na każdej diecie można zarówno schudnąć, jak i przytyć. Ostateczny efekt naszych działań zależy od liczby dostarczanych kalorii i ich stosunku do kalorii wydatkowanych. Nie ma znaczenia czy stosujemy dietę śródziemnomorską, paleo, 2-dniową, czy inny cud. Przestań kombinować i zaufaj matematyce. Jesz więcej niż spalasz, to przybierasz na masie, jesz mniej, to tę masę gubisz. To jaką dietę wybierzesz, będzie wpływać na to, jak Twój organizm będzie sobie na niej radził, pod kątem niedoborów składników odżywczych, czy ogólnego samopoczucia.

Mit 3 – Suplementy diety na odchudzanie zastąpią trening

Żadne suplementy diety na odchudzanie nie zastąpią ani diety, ani treningu. Ich skład zwykle opiera się na kofeinie, katechinie i kapsacinie. Gdyby to od tych substancji zależało powodzenia odchudzania to wystarczyło by pić duże ilości kawy, herbaty i wszystko doprawiać dużą ilością pieprzu. Suplementy diety na odchudzanie są wygodną formą kondensującą pod postacią tabletki, czy proszku wymienione substancje. Owszem mogą wpłynąć na przyspieszenie metabolizmu, ale stosujmy je jako wisienkę na torcie podczas procesu redukcji masy ciała, a nie jako podstawę.

Mit 4 – Ćwiczenia na odchudzanie

Nie ma dedykowanych ćwiczeń na spalenie tkanki tłuszczowej. Poziom naszego wysiłku definiuje ile kalorii spalmy aby go wykonać. Każda aktywność, nawet wykonywanie obowiązków domowych, prowadzi do zwiększenia dobowego wydatku energetycznego. Jeżeli go nie pokryjemy energią dostarczoną z pożywienia, to powinno dojść do redukcji masy ciała. Nie da się też zgubić tłuszczu tylko z konkretnego obszaru. Zmiana wyglądu danej partii ciała jest związana raczej z obciążaniem mięśni w tej okolicy, które zaczynają się kształtować i wypełniać glikogenem. Tłuszcz tracony jest w mniej więcej równym procencie ze wszystkich obszarów naszego ciała.

Mit 5 – Za nadwagę odpowiadają geny

Choć prawdą jest, że skłonność do nadwagi może być dziedziczna, to nasze geny wpływają tylko w ok. 10% na stan naszego zdrowia. To nasz styl życia głownie odpowiada za to, czy i w jakim stopniu geny odpowiadające za dane zjawisko zostaną uaktywnione. Geny nie odpowiadają za to co jemy, kiedy i w jakich ilościach.