Kiedy przyda nam się talk?

Kiedy przyda nam się talk?

Jeden z najpopularniejszych minerałów występujących w kosmetologii. Choć niewielu ludziom cokolwiek mówi pojęcie talk, to duże prawdopodobieństwo, że większość osób znajdzie go w składzie kosmetyków, które stosuje. Co warto o nim wiedzieć?

Talk i jego właściwości

Jest to minerał występujący w naturze, z którego pozyskuje się proszek do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Sprzyja temu jego miękkość, a sam talk dodaje produktom odpowiednich barw, nadaje im należytą przyczepność oraz wpływa na wygodną do użytku konsystencję. Stosowanie talku niesie za sobą różne skutki. Krążą pogłoski, że jest on rakotwórczy, lecz badania naukowe, jakie ujrzały światło dzienne, nie wykazują tego. Wiadomo jednak, że talk wysusza skórę i zatyka pory, co w nadmiarze może blokować dostęp tlenu dla skóry. Dzięki niemu jednak powstały kosmetyki, które pozwalają na odpowiednią stylizację twarzy.

Jakie zastosowanie ma talk?

Nadaje się świetnie jako zasypka do butów, gdyż hamuje rozwój bakterii i wchłania wilgoć, co sprawia, że byty utrzymują świeżość na dłużej. Talk zapobiega także powstawaniu otarć, odparzeń oraz łagodzi podrażnienia, dodatkowo zapewniając komfortowe uczucie świeżości. Świetnie nadaje się jako suchy szampon do włosów, szczególnie dla osób, które mają problem z nadmiernym wydzielaniem sebum. Może służyć zamiast pudru dla kobiet o jasnej karnacji, jednak powinien być stosowany tylko w opcjach awaryjnych ze względu na to, że zatyka pory. Makijażyści gwiazd stosowali także technikę z użyciem talku, po to by tusz do rzęs dłużej się trzymał. Zaleca się także użycie talku przed depilacją woskową, ponieważ wygładzi i wysuszy on skórę, co przyczyni się do tego, że wosk będzie lepiej przyczepny, a efekt depilacji bardziej satysfakcjonujący. Często można było zauważyć w programie telewizyjnym jak sportowcy podnoszący ciężary, mieli dłonie w proszku. Ten proszek to właśnie talk, który osusza skórę, dzięki czemu sportowiec pewniej trzyma sztangę.

Gdzie kupić talk?

Talk kosmetyczny jest dostępny niemalże w każdej aptece, bezzapachowy jest nieco tańszy, lecz także i ten zapachowy nie powinien przekroczyć kwoty 10 złotych na 100 gramów. Opakowanie zazwyczaj jest skonstruowanie przyjaźnie dla użytkownika, co ułatwia sprawne nakładanie oczekiwanej ilości proszku.