Kalkulator, czy specjalista? Jak się rozliczyć z pracy za granicą?

Kalkulator, czy specjalista? Jak się rozliczyć z pracy za granicą?

Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych nie tracą na popularności. Legalna praca za granicą jest oczywiście związana z szeregiem podatków, które muszą zostać opłacone. Rozliczenie podatku z zagranicy może przysporzyć wielu problemów. Jak się do tego zabrać, żeby odzyskać jak najwięcej pieniędzy?

Prawo podatkowe zmienia się wszędzie w szaleńczym tempie. Trudno nadążyć za obowiązującymi przepisami, jeżeli nie jest się specjalistą od nich. O ile w Polsce, oglądając wiadomości, śledząc serwisy informacyjne i po porostu żyjąc możemy czuć się w miarę pewnie rozliczając swój dochód na koniec roku podatkowego, to za granicą wszystko może się pozmieniać pod naszą nieobecność poza sezonem. Osobom, które wyjeżdżają do pracy zawsze do tego samego kraju może być łatwiej i z czasem zrozumieją panujący tam system. Sytuacja komplikuje się jednak, kiedy pracujemy w różnych państwach, ponieważ być na bieżąco z podatkami w każdym z nich jest prawie nie realne. Na szczęście, jeżeli nie czujemy się pewnie z naszymi wyliczeniami możemy skorzystać z pomocy kalkulatorów podatków dostępnych w Internecie, albo zdecydować się na usługi firmy specjalizującej się w tego typu zadaniach.

Rozliczenie podatku z zagranicy – kalkulator internetowy

W Internecie dostępnych jest sporo darmowych kalkulatorów podatkowych. Bez problemu wyliczymy tam kwotę podstawową podatku z państw takich jak.: Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania, czy Francja. Niestety większość z tych programów swoje działanie opiera na prostych algorytmach i pozwala wyliczyć tylko podstawę, a to może nas niejednokrotnie doprowadzić do przeświadczenia, że nie dość, że nie należy nam się żaden zwrot, to jeszcze powinniśmy uiścić całkiem sporą dopłatę. Kalkulatory najczęściej nie mają opcji wprowadzenia odpowiednich ulg i odliczeń, co w oczywisty sposób, znacząco zmienia naszą sytuację podatkową. Nie dodamy tu diet, przejazdów, kosztów leczenia, kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, wydatków na edukację. Nie odliczymy ulgi za dzieci, Internet, czy modyfikację źródła energii. Oczywiście, możliwość odliczenia poszczególnych punktów zmienia się z zależności od kraju, stażu pracy w nim, sytuacji rodzinnej i wielu innych.

Czy jest więc sens korzystać z tego typu wyliczeń? Oczywiście! Szczególnie zainteresowani mogą taką formą pomocy mogą być Ci, którzy już po raz któryś rozliczają się z dochodu z zagranicy. Takie osoby już poznały system podatkowy danego państwa i potrafią się nim względnie sprawnie posługiwać. Wiedzą jak wykorzystać kruczki w tym dziale prawa by wyjść na rozliczeniu możliwe najlepiej. Znając podstawę wyliczoną na kalkulatorze i możliwe do odliczenia przez nas ulgi, możemy z dużym prawdopodobieństwem zorientować się jak wygląda nasz sytuacja podatkowa.

Drugą momentem, w którym warto oprzeć się na wyliczeniu kalkulatora jest wybór kraju, który wybieramy na cel zarobkowej emigracji. Z jego pomocą możemy mniej więcej założyć, przy jakich zarobkach ile podatku będziemy musieli odprowadzić. To ważna informacja, bo mimo iż płaca na podobnym stanowisku w różnych państwach może być podobna, to z uwagi na system podatkowy może nam zostać mniej, lub więcej w kieszeni.

Rozliczenie podatku z zagranicy – specjalista podatkowy

W przypadku gdy nie czujemy się pewnie w rozliczeniach podatkowych, to warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych w tym kierunku specjalistów. Osoby świadczące takie usługi są na bieżąco z systemami podatkowymi, wiedzą jak czytać literę prawa i jak wykorzystać możliwości, które ona daje. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie na podstawie rozmowy, zebranych dokumentów i potrzeb. Większość firm oferuje różne opcje, od podstawowego wyliczenia, które my przekażemy do odpowiedniego urzędu, po spisaną umowę, która zrzuca odpowiedzialność za popełnione błędy na usługodawcę. Ta ostatnia opcja jest warta przemyślenia, szczególnie w sytuacjach gdy w grę wchodzą duże zarobki, albo kilka umów z kilku państw.