Jak skutecznie chronić skórę przed promieniowanie UV?

Jak skutecznie chronić skórę przed promieniowanie UV?

W sezonie wakacyjnym, szczególnie ważną kwestia staje się ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W skutecznej walce z oparzeniami mogą być pomocne kosmetyki z ochroną SPF. Planując wakacyjny wypoczynek, warto już wcześniej pomyśleć o bezpiecznym opalaniu.

Czym jest SPF?

SPF (Sun Protection Facotr) to nic innego jak środek, który ma za zadanie blokować dostęp promieni UV do naszej skóry.Filtry przeciwsłoneczne, tworzą barierę ochronną na skórze, dzięki czemu jest ona chroniona przed poparzeniami słonecznymi oraz negatywnym wpływem promieni UV. Oznaczenia stosowane na produktach kosmetycznych, np. SPF 50, mówi o tym, na jaki czas nasza skóra będzie chroniona przed negatywnymi skutkami kąpieli słonecznych. Aby preparaty z filtrami SPF były skuteczne, należy przestrzegać kilku zasad:

  • kremy z SPF należy stosować co najmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce
  • należy nałożyć grubą warstwę kremu (zaleca się 2mg/cm ciała)
  • kremy trzeba aplikować co 2 godziny

Zachowanie tych kilku podstawowych zasad, pomoże w uniknięciu poparzeń, podczas zażywania kąpieli słonecznych. Inną ważną funkcją SPF jest zapobieganie przesuszaniu skóry oraz jej starzeniu się. Jest to również związane z niekorzystnym wpływem promieniowania UVB na skórę. Stosowanie kremów z filtrami SPF, pomoże zachować piękny i zdrowy wygląd skóry.

Jak odpowiednio dobrać krem z filtrem SPF?

Wybór odpowiedniego rodzaju filtra SPF zależy w głównej mierze od rodzaju karnacji. Jeżeli posiadamy cerę oliwkową i ciemne włosy, wystarczy zakup kremu z filtrem SPF 8 – 12. Natomiast jeżeli posiadamy jasną cerę z jasnymi włosami, dla skutecznej ochrony przed słońcem konieczny będzie zakup kremu z filtrem SPF 30 – 50. Dodatkowo warto pamiętać, że stosowanie kilku kosmetyków z mniejszym SPF nie sumuje się. Jeżeli użytkownik stosuje krem z SPF 8 i 20, przyjmuje się, że ostatecznie chroni go wyższy filtr SPF 20, a nie ich suma, czyli SPF 28.

Wybierając odpowiedni filtr, należy pamiętać, że podczas pierwszego opalania warto użyć kremu o wyższym poziomie ochrony, a w miarę opalania zmieszać numer filtra SPF. Dodatkowo, ważną kwestią pozostają kosmetyki do codziennej pielęgnacji. W dzień zaleca się stosowanie kremów do twarzy z filtrami minimum SPF 20. Natomiast nie zaleca się stosowania kremów z ochroną przeciwsłoneczną na noc. Kremy z SPF mają to do siebie, że są ciężkie i oleiste, co może powodować zatykanie porów skóry, dlatego w nocy lepiej pozwolić, aby skóra „oddychała”

Planując dłuższe przebywanie na Słońcu, warto pomyśleć o zakupie i regularnym stosowaniu kremów z ochrona SPF. Pozwoli to na skuteczne uniknięcie oparzeń oraz ochronę skóry przed starzeniem.