Jak dbać o zdrowe jelita?

Jak dbać o zdrowe jelita?

W ostatnich latach lekarze medycyny postawili bardzo jasno sprawę, dotyczącą wpływu stanu jelit na zdrowie człowieka. Okazuje się, że są one kluczowe dla zachowania zdrowia, witalności, zachowania równowagi psychicznej, a także prewencji chorób. Jak więc o nie dbać?

Jaki wpływ na cały organizm mają jelita?

Okazuje się, że jelita są kluczowym organem, który pozwala ludzkiemu organizmowi funkcjonować. Niekiedy są one nazywane drugim mózgiem, przez to, że występują tu miliardy receptorów. Jest to tak newralgiczny narząd, że jakiekolwiek problemy z nim związane od razu muszą pojawić się na ciele. Ta zależność jest posunięta na tyle daleko, że osłabiona flora bakteryjna jelit lub osłabienie perystaltyki, może powodować nawet poważne problemy psychiczne, ze schizofrenią włącznie, nie wspominając już o gorszym samopoczuciu lub utracie energii do życia. Zanieczyszczone jelita zatruwają cały organizm, od krwi przez wszystkie komórki ciała. Nie odżywiając się regularnie, co wpływa na jelita bardzo negatywnie, często można zauważyć, że nasilają się bóle głowy, senność, apatia, a także osłabia się układ odpornościowy, co skutkuje łapaniem licznych infekcji i zakażeń bakteryjnych.

Jak zadbać o zdrowe jelita?

Chcąc zadbać o zdrowie, należy więc zacząć od zadbania o wnętrze brzucha. Najważniejszą zasadą jest regularne odżywianie się. Jest to kluczowe, aby regularnie pobudzać perystaltykę jelit. Poza regularnością posiłków trzeba również zwrócić uwagę na to, by były one dobrej jakości. Należy bazować na naturalnych, nieprzetworzonych produktach, które posiadają w sobie dużo witamin, minerałów, a także zbawiennego dla jelit błonnika. Błonnik jest substancją balastową, która wspomaga trawienie oraz wzmaga perystaltykę. W dużych ilościach występuje on w:

  • Warzywach i owocach
  • Strączkach
  • Ryżach i kaszach
  • Ziemniakach

Duża zawartość błonnika z nieprzetworzonego jedzenia oraz ograniczenie mocno przetworzonej, konserwowanej żywności umożliwi rozwijanie się dobrej mikroflory bakteryjnej w jelitach. Zdecydowanie poprawi to ich stan, a także odmłodzi cały organizm. Ciekawostką jest to, że w jelitach znajduje się nawet kilka kilogramów żywych kultur bakterii.

Co zrobić w przypadku zaparć? Zdrowa dieta powinna uregulować pracę jelit, jednak czasem mimo wszystko pojawiają się zaparcia. Wtedy najczęściej lekarze polecają zastosować lewatywę. Taka konieczność może zajść również przed jakimiś badaniami kontrolnymi, ale można sobie wtedy poradzić także za pomocą leku, takiego jak Enema, który służy do oczyszczania jelita grubego ze złogów.