Jak dbać o lakier samochodu zimną?

Jak dbać o lakier samochodu zimną?

Zimna nie jest łatwym okresem dla samochodów. Złe warunki atmosferyczne niszczą wiele elementów auta, w tym niestety lakier. Ma na to wpływ śnieg, błoto czy sypana na drogi sól. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo i skutecznie dbać o samochodowy lakier w okresie zimowym.

Samochód zimą

Jazda samochodem w okresie zimowym nie należy do najłatwiejszych. Śliskie drogi i słaba widoczność nie ułatwia jazdy. Niestety zimowe warunki atmosferyczne wpływają również bardzo negatywnie na samochodowy lakier. Najczęściej do uszkodzenia lakieru dochodzi podczas odśnieżania. Dodatkowo jest on narażony na działanie soli, która rozsypywana jest na jezdniach. Co więcej, często zimną nie ma możliwości systematycznego mycia lakieru. To powoduje coraz większe osiadanie brudu.

Przygotowanie auta do zimy

Aby chronić lakier należy samochód odpowiednio przygotować do zimy. Jeszcze zanim  temperatury zaczną spadać auto powinno zostać dokładnie umyte i oczyszczone. Do tego celu najlepiej jest użyć profesjonalnego szamponu oraz rękawicy z mikrofibry. Jak wspomniano, auto musi zostać umyte bardzo dokładnie. Dlatego nie można pominąć nawet najmniejszych szczegółów. Samo mycie to jednak nie wszystko. Kolejnym krokiem powinno glinkowanie lakieru. Na koniec lakier powinien zostać zabezpieczony woskiem. Warto wybrać profesjonalny produkt. Dzięki temu można mieć pewność, że ochrona lakieru będzie skuteczna. Brut podczas zimy nie będzie osadzał się tak mocno, a także i woda będzie lepiej odprowadzana. Tak zabezpieczony lakier staje się dużo odporniejszy na negatywne warunki atmosferyczne.

Mycie samochodu zimą

Podczas zimy samochód bardzo szybko staje się brudny. Wszelkie warstwy śniegu, błota i innych zabrudzeń powinny być usuwane z karoserii. Jednak zimą, kiedy temperatury są niskie mycie samochodu jest nieco utrudnione. Nie oznacza to, że samochodu nie powinno się myć w ogólne. Powinno się, jednak najlepiej w okresie zimowym jest korzystać z myjni automatycznych. Z kilku powodów. Po pierwsze, na takiej myjni auto zostanie umyte bardzo dokładne. A po drugie, przed wyjazdem z myjni zostanie ono osuszone.

Auta używane z gwarancją

Mimo zabiegów zabezpieczających lakier samochody zawsze podczas zimy może ulec uszkodzeniu. Oznacza to wizytę w warsztacie lakierniczym i często niemałe koszty. W dużo lepszej sytuacji są kierowcy posiadający auta używane z gwarancją. Wówczas wszelkie naprawy, w tym lakieru realizowane są w ramach gwarancji. Kupując zatem używane auto warto zwrócić uwagę na to czy posiada ono gwarancję. Auta używane z gwarancją zakupić można choćby w komisach samochodowych.