5 punktów skutecznej inhalacji?

5 punktów skutecznej inhalacji?

Inhalacja na zatoki, katar, kaszel to często pierwsza linia obrony w walce z przeziębieniem czy chorobą. I słusznie. Procedura ta jest niezastąpiona w leczeniu problemów związanych z drogami oddechowymi. Czy wiesz, że możesz robić to lepiej?

Wybór inhalatora

Słowa inhalacja i nebulizacja powszechnie stosowane są zamiennie, ale nie oznaczają tego samego. Nebulizacja jest jednym z rodzajów inhalacji. Inhalacja na zatoki, czy niższe piętra dróg oddechowych polega na wdychaniu pary pochodzącej z olejków, soli fizjologicznej, bądź ziół. Nebulizacja natomiast stanowi nowocześniejszą formę inhalacji, podczas której cząsteczki pary są rozbijane na mniejsze cząsteczki do postaci aerozolu, odczuwanego jako chłodna mgiełka, która dostaje się do naszych płuc. Za pomocą nebulizacji jesteśmy w stanie efektywnie podać większość leków wziewnych. Większość sprzętu umożliwia już nebulizację, ale zwróć na to uwagę jeżeli decydujesz się na zakup produktu używanego lub szczególnie atrakcyjnego cenowo.

Ustnik, czy maseczka – jaką końcówkę wybrać?

Inhalacja jest tym efektywniejsza im więcej mgiełki trafia do naszych dróg oddechowych. Większość nebulizatorów wyposażona jest w przynajmniej jedną maseczkę, ustnik, rzadziej dla najmłodszych dokładany jest specjalny smoczek. Maseczka jest przeznaczona na osób, które nie są w stanie same obsłużyć inhalatora lub oddychać z ustnikiem. Jej wadą jest, to że część aerozolu ucieknie na boki. Jeżeli decydujesz się na korzystanie z maseczki zadbaj, aby możliwie dokładnie przylegała do twarzy. Pozwalając mgiełce uciec na boki nie tylko marnujesz lek, ale też narażać na podrażnienie m.in. oczy. Ustnik jest najlepszym wyporem już dla dzieci, które wiedzą na czym inhalacja ma polegać i same trzymają sprzęt. Smoczek, mimo iż dokładany do części zestawów, nie jest polecany, ponieważ przy jego użyciu dziecko zamiast wdychać lek, to go połyka.

Siedź podczas inhalacji

Nawet zabieg na wyższe partie dróg oddechowych, jak np. inhalacja na zatoki, jest skuteczniejszy gdy nasze ciało znajduje się możliwie pionowo. Sednem inhalacji jest aspiracja aerozolu do dróg oddechowych i pozwolenie mu osiąść na ich dnie. Oczywiście dla maluchów i osób, które nie są w stanie kontrolować ułożenia swojego ciała dopuszczalna jest pozycja półleżąca.

Wypłucz buzię po inhalacji

Płukanie jamy ustnej po inhalacji lekami, szczególnie sterydowymi, jest konieczne w celu zapobieżenia powstaniu zmian w śluzówce. Resztki sterydów mogą prowadzić do rozwoju grzybicy i uszkodzenia szkliwa zębów.

Oklepywanie po inhalacji

Inhalacje mają na celu rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych i jej łatwiejsze odkrztuszanie. O ile to pierwsze inhalacja zapewnia bardzo skutecznie, to temu drugiemu już można pomóc. Oklepywanie pomaga oderwać się wydzielinie od ścianek i dzięki temu łatwiej ją ewakuować na zewnątrz wraz z efektywnym kaszlem.