ANDRZEJ TOBIS | GRZYBY W FILATELISTYCE, W MALARSTWIE, W UMYŚLE

_DSC1044
_DSC1045
_DSC1046
_DSC1050
_DSC1052
_DSC1051
_DSC1048
_DSC1055-kopia
_DSC1061 2

 

Grzyby są reducentami – rozkładają martwe organizmy na związki chemiczne, dzięki czemu materia może krążyć w ekosystemie, stając się w kolejnych cyklach budulcem dla nowych organizmów. Niektórzy mówią, że gdyby nie grzyby, to cała ziemia pokryłaby się wielometrową warstwą opadłych z drzew liści. Ta wizja jest jednak zbyt optymistyczna – bez grzybów pełny obieg materii w przyrodzie byłby niemożliwy, więc świat taki jakim go znamy w ogóle przestałby istnieć. Mozolna, obejmująca wszystko destrukcja dokonywana przez grzyby sprawia, że rzeczywistość wciąż może się przekształcać.

Znany z realizacji fotograficznego projektu A – Z (Gabloty edukacyjne) Andrzej Tobis występuje tym razem w roli malarza, w dodatku malarza wątpiącego. Wielopoziomowa i wielowątkowa struktura wystawy czerpie ze źródeł tego zwątpienia, a punktem wyjścia stają się znaczki pocztowe – znaczki z motywem grzybów, znaczki z motywem malarstwa (seria Malarstwo Polskie i Współczesne malarstwo polskie), znaczki ze stemplem w kształcie grzyba.

Z charakterystyczną dla siebie precyzją i humorem Tobis analizuje występowanie motywu grzyba używanego nie tylko jako znaku graficznego, ale również jako symbolu dekonstruującego, zmieniającego porządek czy znaczenie. Ze zręcznością porusza się on po obszarach wspólnych dla trzech przenikających się tematów, jakimi są: znaczki pocztowe, grzyby i malarstwo. Najnowsze prace Tobisa układają się w rodzaj paranaukowej rozprawki, powstałej w toku przeprowadzonej kwerendy, bogatej w konteksty historyczne i geopolityczne, a prowadzącej do zaskakujących i wyrażonych z pewną dozą tęsknoty wniosków.

Wystawie towarzyszy autorski komentarz – przewodnik Andrzeja Tobisa.

 

Andrzej Tobis, Grzyby w filatelistyce, w malarstwie, w umyśle
wernisaż: 19.11.2015, godz.: 19.00
wystawa czynna do 09.01.2016
Galeria Starter, Andersa 13,  Warszawa